Detroit Red Wingsin kanssa loppukauden mittaisen NHL-sopimuksen tiistaina solmineella Patrick Kanella oli pöydällään useita muitakin houkuttelevia tarjouksia, kertoo TSN:n sisäpiiritoimittaja Pierre LeBrun.

LeBrunin mukaan Kanelle tarjottiin muiden seurojen toimesta myös monivuotisia sopimuksia. Taituri päätyi kuitenkin lyhyempään sopimukseen Red Wingsin kanssa.

– Leafs neuvotteli Kanen leirin kanssa, mutta he eivät olleet yksi 3-4 viimeisenä mukana kilpailussa olleesta seurasta. Brad Treliving paljasti aiemmin viikolla seuran päätähtäimen olevan puolustuksen vahvistamisessa.

– Panthers yritti ankarasti. Osapuolet tapasivat Chicagossa, mutta he eivät silti olleet kahden viimeisen seuran joukossa. Panthers tarjosi Kanelle mahdollisuutta pelata Aleksander Barkovin rinnalla aurinkoisessa Floridassa, mutta se ei ollut tarpeeksi, LeBrun kertoo.

Toimittajan mukaan Kanen toinen vaihtoehto loppuhetkillä oli tämän kotikaupungin seura Buffalo Sabres.