Mielenkiintoinen kaappaus: MM-kisoissa pelannut pikakiituri siirtyy Liigaan – ”Ottajia olisi ollut myös muualla”
Ranskan MM-hyökkääjä Dylan Fabre, 22, siirtyy Porin Ässiin kaksivuotisella sopimuksella.
Nuoresta iästään huolimatta Fabre on kuulunut Ranskan maajoukkueen vakiokasvoihin viime vuosina. 178-senttinen laitahyökkääjä pelasi Tampereella MM-kisoissa kuusi ottelua ilman tehopisteitä. Ranskan turnaus päättyi alkulohkon kuudenteen sijaan.
– Dylan Fabre on moderni pelaaja, jonka parhaat vuodet ovat vielä edessä. Hän omaa erittäin nopeat jalat ja kykyä maalintekoon, Ässien urheilujohtaja Janne Vuorinen kommentoi.
– Viimeiset kaudet hyökkääjä on ollut laadukkaassa suomalaisvalmennuksessa ja hän on oppinut pelin lainalaisuuksia. Tapasimme Dylanin MM-kisojen aikaan Jere Härkälän kanssa ja vakuutuimme hänen halustaan kehittyä pelaajana. Olemmekin erittäin tyytyväisiä, että saimme hänet Poriin, vaikka ottajia olisi ollut myös muualla, Vuorinen jatkoi.
Fabre on edustanut koko uransa Ranskan pääsarjaseura Grenoblea. Hyökkääjä teki päättyneellä kaudella runkosarjan 42 ottelussa pisteet 22+22=44 ja pudotuspeleissä 15 ottelussa pisteet 11+3=14.
LUE MYÖS:
- Sakari Manninen loukkaantui – nyt tipahti surkeita uutisia
- Kriisi Detroitissa yltyy – toinenkin tähti haluaa ulos seurasta
- Leijonat-hyökkääjä solmi sopimuksen Sveitsin mestarin kanssa
- Jussi Ahokkaalla upea alku AHL:ssä
- Liiga-viikon topit ja flopit: tässä ovat alkukauden MVP:t
- Artturi Lehkoselta huikea soolosuoritus – Coloradon pilkkakirves heilui heti perään
- Sebastian Aho hurjana NHL:ssä – Rasmus Ristolaisen ilta päättyi ikävästi
- Ei ole totta! Aleksander Barkovista murheellinen päivitys
- Aron Kiviharju palasi HIFK:n kokoonpanoon – avautui vaikeista loukkaantumisjaksoista
- Oula Palve avasi Sport-siirtonsa taustoja: ”Ajattelin, että menen sellaiseen paikkaan…”
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- Urheilucast: Raimo Helmisen SaiPa tarkkailee sensaatiokauden pistetykkiä – ”Kun Harri Aho jotain päättää…”
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Uusi käänne Jokerien maalilla – sopimus julki!
- Jokerit-pelaaja lähti – uusi seura nappasi hänet heti
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”