Pelicansin tshekkitaituri jäi viime metreillä sivuun illan Liiga-ottelusta – Liiga uhkasi lisäsanktiolla
Pelicansin tshekkitaituri Lukas Jasek jäi viime metreillä sivuun joukkueensa kokoonpanosta tänään tiistaina, kun Pelicans pelaa kotonaan Lukkoa vastaan.
Alun perin Jasek oli merkattu Pelicansin ykkössentteriksi. Hänen tilalleen kokoonpanoon nousi Konsta Hirvonen.
Jasekin poissaolon syy juontaa juurensa hänen aiemmin saamaansa kahden ottelun pelikieltoon. Se meni osittain päällekkäin viime viikolla pelatun Ruotsin EHT-turnauksen kanssa, jossa Jasek oli myöskin edustamassa Tshekkiä. Tämä aiheutti hämmennystä pelikiellon päättymisen suhteen.
Liigan kurinpitodelegaatio langetti Jasekille 3. helmikuuta pelatun Pelicans-SaiPa-ottelun jälkeen kahden ottelun pelikiellon. Sen jälkeen Jasek on ollut sivussa 4.2. pelatusta SaiPa-ottelusta ja 10.2. pelatusta HPK-ottelusta. Jasek oli Tshekin EHT-joukkueen vahvuudessa HPK-ottelun aikaan.
Pelicans sai myöskin Liigalta lisäsanktiouhkauksen asian tiimoilta.
– Organisaationa näemme asian niin, että määrätty rangaistus on kärsitty ja pelaaja on vapaa pelaamaan. Emme halua työnantajana rajoittaa pelaajan oikeutta harjoittaa ammattiaan, mutta Liigalta tulleen lisäsanktiouhkauksen vuoksi emme kuitenkaan halua asettaa pelaajan tai joukkueen tulevaisuutta uhatuksi, kommentoi Pelicansin toimitusjohtaja Lauri Pöyhönen seuran tiedotteessa.
Hieman myöhemmin Liiga tiedotti, että Jasekin pelikielto ei ole voinut kulua sen aikana, kun hän oli maajoukkueen matkassa. Liigan twiitin mukaan myös Pelicans on saanut kyseisen tiedon keskiviikkona 8. helmikuuta.
Jasek on Pelicansin paras pistemies. Hän on merkkauttanut 47 otteluun tehopisteet 16+18=34.
LUE MYÖS:
- Sami Niku jättää Sveitsin – uusi seura selvillä: ”Sopii profiiliin täydellisesti”
- HIFK jysäytti – Olli Jokisen joukkueeseen saapui melkoinen järkäle
- TPS:n tähtihankinta Lukas Haudum paljastaa superketjun salaisuuden: ”Ihan uskomaton”
- NHL:stä tuli käsky – Tapparalle karu menetys
- Carolinan mestaripakki: siirtopyyntö!
- IS: Ilveksen nuori tähti katosi kokoonpanosta – kysymysmerkkejä ilmoilla: ”Ei ole loukissa”
- Columbus naarasi uuden maalivahdin – 39-vuotias NHL-veteraani haaviin
- NHL:stä kajahti – Jarmo Kekäläinen kiinnitti huippulupauksen yli 50 miljoonan dollarin jättisopimuksella
- Liiga-seuralta karu tiedote – ulkomaalaisvahvistus ei pelaa enää tänä vuonna
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Iso kaappaus Liigassa: Petteri Lindbohm löysi uuden seuran
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!


