Mikä mies on Kärppien hiomaton timantti? Suurlupaus yllättyi itsekin NHL-varauksesta – ”Uskon, että joku päivä siellä ollaan”

Kärppien maalivahtikolmikon muodostavat ensi kaudella tällä tietoa Joel Blomqvist, Leevi Meriläinen ja Niklas Kokko. Nollakakkosia kaksi ensimmäistä ja nollanelonen viimeinen.
Vaikka Kokko jäänee rooleista pienimpään, on pelaajan tämä vuosi ollut huikeaa marssia parrasvaloihin. Vappuna tuli alle 18-vuotiaiden MM-pronssi ja kesällä varaus Seattle Krakeniin.
NHL-joukkue nappasi oululaismolarin kakkoskierroksella 58. numerolla.
– Seurattiin kotona varaustilaisuutta perheen, sukulaisten ja kavereitten voimin. Muistan olleeni syömässä silloin, kun oma nimi kuului. Olin ajatellut, ettei varausta tule vielä toisella kierroksella, pelaaja muisteli NHL:n nettisivujen jutussa.
Ennen Kokkoa NHL:ään meni Buffalo Sabresin Topias Leinonen kakkoskierroksella 41. numerolla.
– Ei tule yllätyksenä, kun Suomesta varataan molari, sillä täällä tehdään tosi hyvää ja arvokasta työtä maalivahtien kanssa. Ollaan Leiskan kanssa hyviä kavereita, niin kiva, että mentiin lähekkäin.
Kokko pelaa tämän viikon ajan Kokkolan Hermeksessä Suomen Cupia. Mestis-joukkue voitti keskiviikkona uusikaarlepyyläisen Muik Hockeyn 6-3, ja Kokko torjui 20 kertaa.
– Minulla on Kärppien kanssa sopimus, joten pelipaikka on Kärpissä tai sitten lainalla Mestiksessä. Miesten peleissä oppii paljon.
– Pelaan sitten Liigassa tai Mestiksessä, niin miehillä on enemmän voimaa kuin nuorten sarjan pelaajilla. Maalivahdinkin täytyy olla vahva, pitää sijoittua paremmin ja lukea peliä paremmin. Se on hyvä haaste.
– Ei tässä ole mitään kiirettä. Teen nyt asiat niin hyvin kuin osaan ja pystyn. Uskon, että joku päivä siellä rapakon takana ollaan ja toivon, että saisi kerralla lyötyä itsensä läpi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov