Suomi MM-kisoihin uusien tuulien puhaltaessa – ”On opeteltu uudet, yhteiset toimintatavat”

Naisleijonien joukkue elo-syyskuussa Tanskassa pelataviin MM-kisoihin julkaistiin keskiviikkona Suomen Jääkiekkoliiton nettisivuilla.
Päävalmentaja Juuso Toivola lähtee sivujen haastattelun mukaan Tanskan turnaukseen luottavaisin mielin.
– Olemme tehneet uudistuksia pelitapaan ja harjoitteluun. Henkilövaihdosten myötä uuden johtoryhmän ja pelaajien kanssa on opeteltu uudet, yhteiset toimintatavat ja tässä olemme hyvällä tiellä, naiset talvella Pekingissä olympiapronssille luotsannut Toivola sanoi.
Suomi avaa turnauksen kovimmalla mahdollisella haasteella, kun ensiksi vastaan tulee Kanada ja sitten toinen pohjoisamerikkalainen dynastia USA. Sen jälkeen alkusarjan päätöspeleissä Naisleijonat kohtaa Japanin ja Sveitsin.
– Odotan Naisleijonilta energistä, luistelevaa ja samassa rytmissä toteutuvaa viisikkopelaamista. Helppoja otteluita ei ole edessä, jokaisessa pelissä pitää laittaa parasta pöytään.
Puolivälierät, välierät ja mitalipelit pelataan 1.-4. syyskuuta.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Jere Sallinen pitkään sopimukseen sveitsiläisseuran kanssa
- Järkyttävä tapaus junnukiekossa: valmentaja hakkasi alle 10-vuotiasta lasta mailalla
- Pistelinko Henrik Haapala löysi uuden seuran!
- NHL:n mestarisuosikille karmea takaisku!
- 41-vuotias Jarkko Immonen on rautaisessa kunnossa – ohittaa pian Timo Nummelinin
- Jukka Jalonen puhuu NHL-unelmastaan Viaplaylla – nosti esiin tiellä olevat esteet: ”Vaikuttavat paljon”
- HIFK täräytti pelaajahankinnan tiskiin – kaappasi toisen seuran tähtipuolustajan
- Sanni Hakala kertoi halvaantumisestaan – näin suomalaisen kampannut vastustaja reagoi
- Corey Perry astui viimein julkisuuteen ja kommentoi potkujaan: ”Ei liittynyt kehenkään joukkuekaveriini tai heidän perheenjäseniinsä”
- Suomalaispuolustajista tuli kauppatavaraa Sveitsissä – yksi ulos, toinen sisään
- Onko lähtölaskenta alkanut? TPS-tähti ei mahdu pelaavaan kokoonpanoon
- Potkut tulossa? Liigassa loistanut maalivahti kohun keskellä – epäillään rattijuopumuksesta
- Sydäntäsärkevä päivitys: Sanni Hakala joutuu lopettamaan uransa – halvaantui rinnasta alaspäin
- Paljastus: Patrick Kane hylkäsi toisen seuran monivuotisen NHL-sopimuksen
- Harvinainen ulostulo! Pelikaveri tylyttää Connor Bedardia ja muita Chicagon nuoria – vaatii muutosta yhteen asiaan
- HIFK täräytti pelaajahankinnan tiskiin – kaappasi toisen seuran tähtipuolustajan
- NHL:ssä jysähti iso vaihtokauppa!
- Ryan Lasch tasoihin nolon Liiga-ennätyksen kanssa – nouseeko hän pian kaikkien aikojen ykköseksi?
- Huippulupaava puolustaja lähtee Liigasta
- No nyt! 5,5 miljoonan dollarin NHL-tykki hyllytettiin – valmentajalta suora perustelu