IS: Aatu Räty suitsuttaa Nuorten Leijonien superlupausta – yksi ominaisuus yllätti: ”Sitä puolta hänestä en tiennyt”
Nuorten Leijonien ykkössentterinä poikkeuksellisesti elokuussa pelattaviin alle 20-vuotiaiden MM-kisoihin lähtevä Aatu Räty on yksi turnauksen seuratuimmista pelaajista.
NHL:ään New York Islandersin toimesta 2. kierroksella varattu Räty urakoi Nuorten Leijonien harjoitusotteluissa samassa ketjussa superlupaus Joakim Kemellin sekä Roni Hirvosen kanssa. Huippulupaus luetteli Ilta-Sanomien haastattelussa ketjukavereidensa parhaita puolia. Varsinkin yksi Kemellin ominaisuus tuli Rädylle uutena asiana.
– Heidän kanssaan on mahtava pelata. Kemell on niin snaipperi kuin vain voi olla, mutta hän osaa myös repiä ja raastaa. Sitä puolta hänestä en tiennyt. Hirvonen taas on todella työteliäs ja älykäs pelaaja, ja hänellä on yksi parhaista silmä-käsi -koordinaatioista mitä tiedän, Räty kehaisi laitureitaan.
Olli Jokisen luotsaamissa Jukureissa huippukauden pelannut Räty nostaa esille ennen kaikkea yhden kehityskohteen, johon pelaajan omassa kesäharjoittelussa on panostettu.
– Luistelu. Punttisalilla harjoittelu on aika alakroppapainotteista. Nopeutta, kestävyyttä ja räjähtävyyttä yritetään saada mahdollisimman paljon jalkoihin, Räty toteaa.
Nuorten MM-kisat starttaavat Edmontonissa 9. elokuuta. Finaali on ohjelmassa 20. elokuuta.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kesän suurin NHL-pommi! Ville Koivunen allekirjoitti mammuttisopimuksen
- Liiga-seura kiinnitti lupaavan puolustajan: ”Paljon mittaamatonta potentiaalia”
- Ässät julkisti uuden kapteeninsa – ”Urani suurin kunnia”
- Erotuomariura päättyi – Antti Bomanista tuli uusi tieto
- Ilves jää taakse – ulkomaalaisvahvistus vaihtaa toiseen Liiga-seuraan
- Hyökkääjä sai lähteä HIFK:sta – uusi osoite selvisi nyt!
- Liigassa potkut saanut valmentaja löysi uuden työn – toinen suomalaisnimi vetäytyi yllättäen
- Kova vahvistus Liigaan – Kiekko-Espoo julkaisi uuden hyökkääjän
- Kesken treffien tragedia – 19-vuotias jääkiekkoilija kuoli
- Kärppien ex-tähti ulos Venäjällä – sopimus purettu
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- Käänne kulisseissa: Liiga-seura repimässä pelaajasopimuksen
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Urheilucast: HIFK, Tappara, TPS vai Kärpät? NHL-hyökkääjä tulossa Liigaan
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- Paljastus Jesse Puljujärven NHL-varauksesta – tämän pelaajan Oilers olisi halunnut
- Jokerit: hyökkääjä ulos!
- IS: Liigaan vielä uusi seura juuri ennen kauden alkua?
- SS: Liiga-seuran pitkäaikainen luottoratsu vaihtoi maisemaa – puhui nyt suoraan: ”Saattoi olla paljon…”