NHL-konkari ilmoitti jo nyt – ei aio jatkaa ensi kauden jälkeen nykyisessä joukkueessaan: ”11 vuotta täällä on pitkä aika – on ollut erityistä aikaa”
NHL-konkari Jordan Staalilla, 33, on edessään ensi kauden jälkeen uudet kuviot. Kanukki on edustanut Carolina Hurricanesia kaudesta 2012-13 lähtien toimien sekä kapteenina että apukapteenina.
Nykyinen pahvi umpeutuu ensi kauden jälkeen, eikä Staalia enää tuon sesongin jälkeen nähdä Canesin sotisovassa. Pelaaja kertoi asiasta NHL:n nettisivuilla.
– Aion purkaa tämän sopimuksen. 11 vuotta täällä on pitkä aika, se on ollut erityistä aikaa. Toivottavasti tälle saa räjähdysmäisen lopun ja sitten jatkan eteenpäin, Canesin osalta päättyneellä kaudella 92 ottelussa 42 pinnaa (18+24) tehnyt hyökkääjä paljasti.
Alkutalvesta alkava kausi on Staalille tuo hänen mainitsema 11:s. Pelaajan pian päättyvä sopimus on 60 miljoonan dollari arvoinen.
Kommenteista havaitsi sen, ettei Staal ole vaikkapa surumielinen tai vihainen, vaikka hän ilmoittikin ensi kauden olevan viimeinen.
– On ollut hieno matka. Tulin tänne pelatakseni veljeni Ericin kanssa ja ollakseni osa tätä seuraa. Tulin voittamaan. On ollut ylä- ja alamäkiä.
– Täällä oleminen on yhä hienoa, sanoi pelaaja, joka halusi sanojensa mukaan tehdä ratkaisuita.
Canes-vuosina Staal ei ole toistaiseksi päässyt juhlimaan sitä ainoaa, mitä NHL:ssä tavoitellaan. Hän on kuitenkin Stanley Cup -voittaja kaudelta 2008-09 Pittsburgh Penguinsin paidasta.
Nyt Carolina ylsi pudotuspelien toiselle kierrokselle, mutta matka tyssäsi vähän yllättäenkin NY Rangersin käsittelyssä voitoin 4-3.
– Minullahan on vielä yksi täysi vuosi jäljellä tätä, ja olen innoissani tästä sekä siitä, mihin tämä joukkue on menossa.
– On pettymys olla nyt pelaamatta ja päästä niin lähelle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Jättitreidi NHL:ssä! Artemi Panarin kaupattiin
- NHL:ssä jysähti uutispommi – Juuse Saros paljasti IS:lle hämmentävän totuuden
- Liiga-seuralta järkälemäinen hankinta: Haaviin maajoukkuepuolustaja
- Sport kiinnitti ruotsalaispuolustajan – ”Monikäyttöinen pelaaja”
- Näin paljon maksaa olut olympialaisten jääkiekko-otteluissa
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Kerkola: uusi Liiga-seura!
- Vatsatauti! Suomea uhkaa jopa luovutus Kanadaa vastaan – ”Koko ajan käydään keskustelua”
- Jättipommi: Risto Dufva sai uuden valmennuspestin!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!