Ruotsissa löydettiin jo MM-fiaskon syntipukki: ”Jää historiaan huonoimpana koskaan”
Ruotsi kärsi helatorstaina dramaattisen jatkoaikatappion MM-kisojen puolivälierissä Kanadaa vastaan.
Ruotsi johti ottelua kahden erän jälkeen vielä selvin lukemin 3-0, mutta Kanada onnistui kuin ihmeen kaupalla kairaamaan ottelun tasoihin kolmannen erän lopussa. Ruotsin korttitalo hajosi lopullisesti jatkoajalla, kun Kanadan Drake Batherson ratkaisi ottelun Ruotsin NHL-tähtivahvistuksen William Nylanderin istuessa jäähyllä.
Tämä on ensimmäinen kerta historiassa, kun Ruotsi jää kolmissa peräkkäisissä MM-kisoissa välierien ulkopuolella.
Syntipukki löytyi Ruotsissa nopeasti
Ruotsalaislehti Aftonbladetin mukaan vastuu Ruotsin MM-fiaskosta tipahtaa päävalmentaja Johan Garpenlövin niskaan. – Garpenlöv jää Ruotsin historiaan huonoimpana päävalmentajana koskaan. Garpenlöv on ensimmäinen valmentaja, joka ei ole pystynyt saamaan mitalia kansainvälisessä turnauksessa, Aftonbladetin toimittaja Mats Wennerholm latasi. – Jälleen kerran häviämisen pelosta tuli suurempaa, kuin voittamisen halusta. Ja tästä asiasta Garpenlövin täytyy ottaa täysi vastuu. Se, että näin tapahtuisi vain kerran… Mutta kaksi kertaa on aivan liikaa, toimittaja jatkoi tilitystään. Liity tästä mukaan Suomen suurimpaan kiekkoaiheiseen Facebook-ryhmään Jääkiekon olohuoneeseen!LUE MYÖS:
Marko Anttila paljasti C Morella: Tästä syystä syötti, vaikka tarjolla oli hattutemppu Venäjä mukana jo Suomen MM-kisoissa? IIHF:n puheenjohtaja: ”Aiomme tuoda jääkiekkoperheen yhteen”LUE MYÖS:
- Kai Suikkanen johdatti KooKoon voittoon: ”Teemana oli, ettei voi…”
- Liigassa jääfarssi: illan ottelu jouduttiin perumaan!
- TPS:n Liiga-ottelussa kiusallinen tilanne: ”Kiitos kärsivällisyydestänne!”
- Liigan pistepörssissä on käsittämätön tilanne
- IL: HIFK:n johto kriisipalaverissa – tämä on Olli Jokisen tilanne nyt
- Kai Suikkanen mylläsi KooKoo-pakan uusiksi – flopannut tähti katsomoon
- Urheilucast: Ilves vaarassa menettää tähtensä – seura jo pelaajamarkkinoilla!
- Brad Marchandin tilanteesta helpottavia tietoja – sairausloma voi silti venyä pitkäksi
- Patrik Laineelle ovi raollaan NHL:ään – toinen maalitykki voi ehtiä ensin
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – yllätysnimi tarjolla tilalle
- Juhamatti Aaltonen lyttäsi Liiga-seuran vetovoiman MTV:llä: ”En usko, että mitään ihan tekijämiestä sinne saadaan”
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – yllätysnimi tarjolla tilalle
- IL: Liiga-seuralle jysähti lähes kahdeksan miljoonan tuki
- Patrik Laine venäläispelaajien seurassa – nyt agentti avaa tilanteen
- Jokerit rysäytti maalivahtiuutisia!
- Urheilucast: Jyrki Jokipakka antoi Tapparalle alennusta – näin paljon hän tienaa
- Liiga-viikon topit ja flopit: tässä ovat alkukauden MVP:t
- Leijonat-puolustaja lensi suihkuun alle kahdessa minuutissa – nyt tuli tuomio
- Florida tavoittelee Dylan Larkinia? Suomalaishyökkääjä voisi olla osa kauppaa
- Mestis-seuralta karu hätähuuto – koko loppukausi vaarassa: ”Tilanne on kriittinen”