Yllättävä tilastofakta – kovan rajapyykin rikkonut Aleksander Barkov kahden rankingin kärkipaikalle Anton Lundellin avulla
Florida Panthersin kippari Aleksander Barkov (1+1) ja Anton Lundell (0+1) olivat juonimassa Vegas Golden Knightsia nurin perjantaiyönä. Suomalaiskaksikko avasi joukkueensa maalihanat 4-1-voitossa alivoimalla.
Duo karvasi päätöserän loppupuolen alivoimalla korkealta ja kovaa saaden pikkumustan lopulta itselleen. Lundell jakoi poikittaissyötön ja kapteeni Barkov niittasi pelin 1-1:een.
Barkovin saldo on nyt 31 ottelun jälkeen 19+17=36 ja Lundellin 40 ottelussa 10+17=27.
Kapteenin tilastoissa silmiinpistävä fakta on se, että suomalainen on latonut tällä kaudella jo neljä alivoimamaalia. Se on eniten yhdessä Columbus Blue Jacketsin Gustav Nyquistin kanssa, ja tehoilla 4+0 irtoaa myös alivoimapörssin kärkipaikka.
Lisäksi Barkov on ensimmäinen Florida-pelaaja, joka on onnistunut rikkomaan kovan rajapyykin, 200 tehdyn maalin rajan kautta seurahistorian.
– Se tuntuu hienolta. Nämä ovat kuitenkin virstanpylväitä, joita tarkastellaan uran jälkeen. Mutta olen iloinen, että sain sen alta pois. Olen iloinen siitäkin, että olen saanut pelata tässä joukkueessa mahtavien pelaajien kanssa, joukkueen värejä kaudesta 2013-14 kantanut Barkov hehkutti NHL:n nettisivuilla.
LUE PERJANTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Näitä ei näe usein – NHL-pelaaja veivasi kiekon maaliin ilmaveivillä: “Moni maalivahti ei odota tuollaista”
Voi voi: NHL:n hurja syöttökone loukkaantui, kaksi maalia alustaneen Patrik Laineen Columbuksen leiriin pientä helpotusta
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL:ssä jysähti jättikauppa – Vegas Golden Knights myi kovimman maalitykkinsä!
- NHL:n avauskierros ohi – nämä kolme suomalaista varattiin
- KHL:ään siirtyvä MM-sankarivahti saa tukea maajoukkueesta – kapteeni puolustaa kohupäätöstä
- Lähde: Sebastian Ahon Carolina teki tarjouksen NHL-supertähdestä!
- Suomalaishyökkääjä sai palkinnon vahvasta kaudesta: NHL-sopimus!
- Leijonien tehopuolustajalle tyly uutinen – lähtopassit SHL:ssä: ”Emme näe käyttöä”
- Raju ratkaisu! NHL-supertähti sanoi ei 120 miljoonan dollarin sopimustarjoukselle
- Colorado pisti tuulemaan! Pitkäaikainen tehohyökkääjä myyty
- Tapparalle kova takaisku – tehopuolustaja jättää Liigan
- Florida Panthers vahvistuu 700 NHL-pelin veteraanilla
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- Carolina sai hyvän tarjouksen Jesperi Kotkaniemestä – kaupat luvassa kesällä?
- Lehtiväite: Tappara saa uuden hyökkääjän – siirto nyt varmistunut
- Kärpissä flopannut NHL-kärkivaraus: uusi seura
- Pikaoharit tehnyt Juuso Välimäki sai SHL-seuran raivoihinsa: ”Olemme erittäin pettyneitä”
- IL: HIFK:n suunnitelma paljastui – mukana nimi, joka tunnetaan Suomessa liiankin hyvin
- Liigasta tuttu MM-sankari lähellä kohusiirtoa
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa
- Kultaleijona pyörsi lopettamispuheensa – KSML: Etsii seuraa Liigasta
- Florida Panthers vahvistuu 700 NHL-pelin veteraanilla