Canadiens-tähti hävisi kuvasta viime kaudella juuri tosipelien alla – avasi nyt murheidensa taustoja: “Käsillä olivat hetket, jolloin seinä tuli vastaan”
Montreal Canadiens -hyökkääjä Jonathan Drouinin viime kausi oli sanalla sanoen repaleinen. Pelaaja kantoi Habsin paitaa 44 runkosarjapelissä takoen pisteet 2+21=23, mutta pudotuspelit jäivät väliin tyystin. Nyt kanukki oli kertonut TSN:lle, että taustalla olivat paha ahdistus ja unettomuus.
– Missasin keväällä pelejä, enkä tuntenut oloani hyväksi. Silloin käsillä olivat hetket, jolloin seinä tuli vastaan. Minun piti ottaa taukoa pelaamisesta ja kaikesta muustakin – piti keskittyä elämästä nauttimiseen, 26-vuotias pelaaja valaisi.
Päätös vetäytyä pudotuspeleistä ei luonnollisesti ollut helppo, mutta jälkeenpäin Drouin myönsi vedon olleen oikea.
– Olen ylpeä ja onnellinen siitä, että tein kyseisen päätöksen. Nyt voin erittäin hyvin. Kesä oli hyvä taukoineen.
NHL:ää Habsin lisäksi Tampa Bay Lightningissa pelannut laituri vietti vapaa-aikaansa perheen ja ystävien kanssa.
– Palaaminen treeneihin ja luistelun pariin oli kivaa. On kivaa olla taas joukkuekaverien kanssa.
Taalaliigan runkosarjassa kaksi kertaa 53 pinnaan yltäneen pelaajan nykyistä sopimusta on voimassa kahden seuraavan kauden ajan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Hannes Hyvönen: Liiga-seura vaihtuu!
- HIFK kävi ryöstöretkellä: haaviin toisen Liiga-seuran NHL-lupaus!
- Kolminkertaisen NHL-mestarin poika säkenöi MM-jäillä – varausosakkeet hurjassa nousussa!
- JYPistä lähtenyt Tobias Winberg: uusi seura selvisi!
- Suuri kiekkonimi on poissa – rakastettu NHL-hahmo kuoli äkillisesti
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- Dallas joutui tukalaan tilanteeseen NHL:ssä – suomalaishyökkääjästä tipahti karu tieto
- Roope Hintzistä tipahti uusi päivitys – surkea uutinen Dallasille
- NHL julkisti ehdokkaat parhaaksi pelaajaksi – mukana 19-vuotias teinisensaatio!
- Tre Kronor vahvistuu Stanley Cup -voittajalla – viisi NHL-miestä MM-kisoihin
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Eero Teräväinen: iso Liiga-huhu!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- IL: HIFK kävi ryöstöretkellä Liigan välieräjoukkueessa – Olli Jokisella selvä teema
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- HPK rysäytti: Tiskiin 10 pelaajasopimusta – neljä uutta hankintaa