Owen Power ei ole ainoa NHL-ykkösvaraus, joka ei pelaa välittömästi taalaliigassa – nämä pelaajat toistivat nuorukaisen tempun
Menneen kesän ykkösvaraus Owen Power ei aio pelata NHL:ssä tulevalla kaudella. Sabersin lupaus päättää jäädä Michiganin yliopistoon vielä yhdeksi kaudeksi. Se, että varaustilaisuudessa ensimäinen valittu pelaaja ei pelaa NHL:ssä heti on harvinaista, mutta Power ei ole yksittäistapaus.
Edellisen kerran näin tapahtui vuonna 2007, kun St. Louis Bluesin ykkösvaraus Erik Johnson jäi juniorisarjaan vielä vuodeksi. Sitä ennen pakon sanelemana Aleksandr Ovetskin pelasi pakon sanelemana KHL:ssä taalaliigan työsulun takia.
1990-luvun puolivälissä kolmea peräkkäistä ykkösvarausta ei nähty NHL:ssä ensimmäisellä kaudella varauksiensa jälkeen. Chris Phillips, Bryan Bernard sekä Ed Jovanoski eivät kukaan pelanneet välittömästi NHL:ssä.
Sitä edelliset tapaukset kuuluivat molemmat Quebec Nordiquesille. Yksi tunnetuimmista tapauksista oli Eric Lindrosin kieltäytyminen pelaamasta Quebecissä. Kaksi kautta aiemmin Mats Sundin ei myöskään pelannut välittömästi.
Ensimmäinen pelaamatta jättänyt ykkösvaraus oli Montreal Canadiensin maalivahti Michel Plasse vuonna 1968.
LUE MYÖS:
- Jokereilta kova temppu katsomoon heitetyille tähdille!
- Pelicans: karu takaisku Jokerit-otteluun!
- Nyt jysähti Jokereissa – kolme tähtihankintaa katsomoon
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Karmea tieto julki – Liiga-seuran tappiot paljastuivat
- Kärpistä tutulle miehelle unelmadiili – Florida Panthers kutsuu!
- Kärppien kolminkertainen Suomen mestari: pelaajaura ohi
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- HIFK:n tähtäimessä uusi mies Jori Lehterän tilalle – Janne Laukkanen IL:lle: ”Ei kannata odottaa”
- Jukureista tuttu mies vaihtaa Liiga-seuraa – uusi osoite selvisi
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- Uusi mies sisään, floppi sai lähteä – Jokerit teki rajun ratkaisun
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Jori Lehterä jäi pois – HIFK nosti uuden nimen parrasvaloihin
- Urheilucast: Tappara virittelee isoa hankintaa – ”Euroopan-tason laatuhyökkääjä”