Lukko-hyökkääjä sivuun finaalista kymppitilin täyttymisen takia – tätä rumasti telonut ja suihkuun lentänyt TPS-lupaus puolestaan mukana
Kuva: Juha Tamminen
Selviin 1-4-numeroihin päättyneen Lukon ja TPS:n välisen ensimmäisen liigafinaalin puhutuimpia nimiä olivat ensiksi mainitun Kristian Pospisil ja vierailijoiden Eemil Viro. Kummatkin pelurit ottivat perjantaisaunassa isoja jäähyjä lentäen vuorollaan ulos.
Pospisil aloitti jäähyilyn jo avauserässä saaden 2+10 minuuttia pään tai niskan alueelle kohdistuvasta taklauksesta, lisäksi hän istui pikkukakkosen korkeasta mailasta. Päätöserässä slovakialaisen pää ei kestänyt lainkaan, kun hän lensi isoista ovista ulos ajassa 59.41 saaden pelirangaistuksen epäurheilijamaisesta käytöksestä.
Lukko menetti pudotuspelien toisen kympin ottaneen hyökkääjän toiseen finaaliin kymppitilikertymän takia, ja Julius Mattilan johtaman ketjun laiturit ovat Anrei Hakulinen ja tuttu Pavol Skalicky. Pospisil johtaa Liigan pudotuspelien jäähypörssiä 50 minuutilla – ja ne ovat tulleet siis vain kahdeksassa ottelussa.
TPS:n Viro puolestaan lensi suihkuun kakkoserässä niitattuaan juurikin Pospisilin polvellaan maata kiertävälle radalle. Pakkilupaus on kuitenkin mukana lauantaina TPS:n kakkosparissa Ruben Rafkinin vierellä.
Toinen finaali alkaa kello 17.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Teemu Pulkkista syytetään rasismista
- NHL-tähtiä vilisevä olympiajoukkue julki – tässä turnauksen musta hevonen?
- Aleksander Barkov: iso paljastus!
- Sport tyhjenee: kanadalaishyökkääjä vaihtaa maisemaa!
- NHL-supertähti kärkinimenä: Saksa julkisti joukkueensa olympialaisiin
- Rene Nummelin: uusi seura selvisi!
- Liiga-sopimus purettu – Petteri Nummelinin poika vaihtaa maisemaa!
- Liiga-seuralle tuttu vahvistus – viimeksi sopimuksensa purkanut pelaaja tekee yllätyspaluun
- Tässä Tanskan olympiajoukkue – mukana kolme pelaajaa Liigasta
- HIFK sai huippu-uutisia – maalikuningas tekee paluun!
- Leijonilta kova ratkaisu: NHL-pelaaja sivuun olympiajoukkueesta – nimettiin varamieheksi
- Kasperi Kapanen: iso uutinen
- IS: Tästä syystä Aatos Koivun hyllytys oikeasti johtui
- Patrik Laineesta huippu-uutinen – takaportin kautta olympialaisiin?
- Lähde: Vahvaa kautta pelaava ruotsalaispakki siirtyy Liigaan!
- Florida Panthersia koetellaan – karu uutinen!
- Liiga-seuralta kova veto: ilmainen sisäänpääsy otteluun!
- Tomi Karhunen: uusi Liiga-seura!
- AL: Jukurit kaappasi yli 400 NHL-ottelun jättiläisen!
- Jymykäänne: Jere Innala siirtymässä suurseuraan!