NHL-GM Jarmo Kekäläinen liittyy A-maajoukkueen johtoryhmään Pekingin olympialaisiin – ”Tämä on mahdollisuus saavuttaa jotain ainutlaatuista”
Columbus Blue Jacketsin toimitusjohtaja Jarmo Kekäläinen on mukana Suomen jääkiekon A-maajoukkueen johtoryhmässä Pekingin olympialaisissa. Kekäläinen tulee GM Jere Lehtisen apulaiseksi.
54-vuotiaan töihin kuuluu ennen olympialaisia eritoten Pohjois-Amerikan pelaajatarkkailu. Itse kisoissa Kekäläinen kuuluu myös johtoryhmään.
– Minulle on kunnia-asia olla maajoukkueen mukana ja tehdä töitä yhdessä valmennus- ja johtotiimin kanssa. Olympialaiset on upea tapahtuma ja mahdollisuus saavuttaa jotain ainutlaatuista, sillä uskon, että saamme todella kovan ryhmän kasaan, Kekäläinen kertoo tiedotteessa.
– Vielä emme vielä tiedä mahdollisista ensi kautta koskevista matkustusrajoituksista, joten on entistäkin tärkeämpää, että yksi tiimin jäsenistä toimii Pohjois-Amerikasta käsin heti kauden alusta alkaen, päävalmentaja Jukka Jalonen jatkaa.
– Kekäläisestä tuli NHL-historian ensimmäinen toimitusjohtaja, kun hän aloitti Columbuksen peräsimessä vuonna 2013.
LUE MYÖS:
- Surkea uutinen – näin pitkään Aleksander Barkov on sivussa
- Mestis-seuralta karu hätähuuto – koko loppukausi vaarassa: ”Tilanne on kriittinen”
- Aleksandr Ovetshkin: NHL-ura päättyy!
- Ässille tipahti jälleen karseita uutisia – kaksi miestä sivuun
- Suomalainen NHL-lupaus hirmuvireessä – komeilee pistepörssin kärjessä
- Juhamatti Aaltonen lyttäsi Liiga-seuran vetovoiman MTV:llä: ”En usko, että mitään ihan tekijämiestä sinne saadaan”
- Aleksander Barkovin tilalle NHL-supertähti? Florida voisi menettää suomalaisen
- Urheilucast: Jyrki Jokipakka antoi Tapparalle alennusta – näin paljon hän tienaa
- Aleksander Barkovin vamman vakavuudesta suorat sanat
- Sakari Manninen loukkaantui – nyt tipahti surkeita uutisia
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”
- Jokerit-pelaaja lähti – uusi seura nappasi hänet heti
- Kärppien entinen supertähti oli ilman seuraa – nyt tuli paluu-uutinen!
- Urheilucast: Näin paljon Oula Palve tienaa Sportissa – sopimuksessa erikoinen kuvio