HIFK – Pelicans: Isäntien iskukyky on arvoitus

Liiga
HIFK – Pelicans
Perjantai 09.04. klo 18:30
HIFK palaa karanteenin jälkeen tositoimiin Nordiksella perjantaina. Vastaan asettuu hyvässä iskussa oleva Pelicans. HIFK olisi ollut karanteenin jälkeen pelikelpoinen jo tiistain Kärpät -ottelussa, mutta joukkue antoi luovutusvoiton: kynnelle kykeneviä pelaajia olisi sinällään ollut riittävästi, mutta heidän terveyttään ei haluttu vaarantaa.
HIFK on siis pelannut viimeksi jääkiekko-ottelun maaliskuun puolessa välissä, joten ottelutuntuman puute ei voi olla näkymättä joukkueen otteissa. Terveystilanteesta HIFK on ilmoittanut vain Yohann Auvitun pitkäaikaisen loukkaantumisen, mutta koronan jäljiltä joukkueen kokoonpano on sangen mielenkiintoista nähdä. Ennen koronataukoa HIFK oli loistavassa vedossa, mutta perjantaina sen iskukyky on arvoitus.
Pelicansilla on ottelussa todellakin pelattavaa, sillä sen top 6 -sijoitus runkosarjassa on vielä kovan työn takana. Joukkue auttoi itseään tiistaina voittamalla Ässät. Iikka Kangasniemi ja Filip Chlapik puuttuvat varmuudella kokoonpanosta, joten muiden on nostettava vastaavasti tasoaan. Nuori Waltteri Merelä onkin vastannut huutoon mainiosti. Pelicans tulee varmasti tiistain otteluun latautuneena, eikä anna isännille pehmeää laskua Liigapeleihin.
Lyö vetoa ottelusta:
HIFKillä ei ole aivan samanlaista painetta sarjasijoituksen suhteen kuin illan vierailla. Tämä ja ottelutuntuman puute kääntävät viisaria lahtelaisille, joiden kerroin olisi normaalioloissa aivan jotain muuta. Otetaan tälläkin tarjouksella pikkuyritys vierasvoitosta: Pelicans voittaa ottelun (60 min) kertoimella 2,35.
tarjoaa peräti 170€ arvoisen tervetulopaketin. Alkuun saat 100 euroa bonusta. Sen jälkeen vielä 50% tervetulobonuksen ja kaupan päälle 20 euron ilmaisvedon.
Lunasta in tervetulopaketti näin:
- Avaa pelitili TÄSTÄ.
- Tee talletus.
- Saat esimerkiksi 100 euron talletuksella 200€ pelirahaa ja lisäedut myöhemmin.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- NHL-unelma tauolle! Lehti: Suomalaispuolustaja palaa ensi kaudeksi Eurooppaan
- Lähde: Joonas Rask palaa Liigaan!
- Lähde: Liiga-seuran ykköstykki löysi uuden osoitteen!
- Missä Arttu Ruotsalaisen ura jatkuu? Näin hyökkääjä kommentoi asiaa Ilvekselle
- Lähde: NHL:n jättipalkkainen venäläistähti sai tarpeekseen – siirtopyyntö annettu!
- Teemu Selänne paljasti somessa, kenelle antoi äänensä eduskuntavaaleissa
- Järkyttävää! Jokereiden juniorit joutuivat TPS-kannattajien solvauksen kohteeksi
- Liigan kurinpito jyrähti: HIFK:lle sakot pelikieltosääntöjen kiertämisestä
- Pekka Rinteelle upea kunnianosoitus! Nashvillessa paljastettiin suomalaisen näköispatsas
- Aleksander Barkov venytti huimaa pisteputkeaan – Kaapo Kakko upotti Floridan
- Maisema vaihtuu! Kärpät-hyökkääjät siirtyvät rapakon taakse samaan joukkueeseen
- Liigan tähtipuolustaja paljastaa: vaihtaa seuraa ensi kaudelle
- Liigan työmyyrän armoton psyykkaus tallentui videolle: ”Mä oon huolestunut”
- Joko NHL-mahdollisuus aukeaa? Kultaleijona tykitti hattutempun farmissa
- Sopimus purettu! JYP-hyökkääjä vaihtaa maisemaa
- Jesse Puljujärvi jatkaa kiikaritehoilla: Ei uponnut tästäkään paikasta!
- Järkyttävää! Jokereiden juniorit joutuivat TPS-kannattajien solvauksen kohteeksi
- Hirmuvire jatkuu! Miro Heiskanen tehtaili uuden puolustajien ennätyksen NHL:ssä
- Columbus tiedotti karun uutisen: Patrik Laine joutuu sivuun NHL:ssä
- Teemu Selänne paljasti somessa, kenelle antoi äänensä eduskuntavaaleissa