IS: Suomalaiskonkarin seura saattaa vaihtua – sai NHL:ssä tylyn ilmoituksen: ”Tuli yllätyksenä”
Valtteri Filppula ei saa tällä hetkellä peliaikaa Detroit Red Wingsissä. Isotkin muutokset ovat lähiaikoina mahdollisia, hyökkääjä kommentoi Ilta-Sanomille.
Filppula, 37, joutui maaliskuun alussa siirtolistalle, eikä peliaikaa ole sittemmin tullut. Hyökkääjä harjoittelee NHL-ryhmän mukana, mutta tositoimiin pääsemisestä ei ole minkäänlaista tietoa.
– Tuli aika lailla yllätyksenä, että minut siirrettiin kokoonpanon ulkopuolelle. Ei siitä aikaisemmin ollut puhuttu.
– Ei tämä tietenkään mikään ideaalitilanne ole. Katsotaan, jos homma jossain vaiheessa muuttuu. Yritän pysyä kunnossa ja treenailla. Muuta en oikein voi tehdä. Jossain vaiheessa toivottavasti pääsen takaisin kokoonpanoon ja saisin pelata ainakin jonkun aikaa, Filppula kommentoi IS:lle.
Nykytilanteessa suomalaishyökkääjän kauppaaminen ei olisi jättiyllätys. NHL:n siirtoikkuna sulkeutuu 12. huhtikuuta.
– Olen tietenkin sillä tavalla varautunut, että kauppaaminen on mahdollista, mutta en ole sitä sen enempää miettinyt. Senkään puolesta ei tietenkään ole hirveän ideaalitilanne mihinkään siirtyä, jos ei nyt pääse pelaamaan. Senkin suhteen tilanne on hankala, Filppula sanoo.
LUE MYÖS:
- Nimilista julki – tältä näyttää Kanadan nuorten MM-leiriryhmä
- Yli tuhannen NHL-ottelun veteraani lopettaa uransa – pelasi myös Liigassa
- Jukureille tipahti surkeita uutisia
- Ässille surkeita uutisia: kaksi pakkia sairastuvalle – Miro Karjalainen pitkään sivussa
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Yllätysvalinta: Kasimir Kaskisuon uusi seura selvisi
- Ässille riipaiseva takaisku: ”Hänen lähtönsä on iso menetys”
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- NHL:n suomalaistaituri sai luvan etsiä uuden joukkueen – nämä kolme seuraa kintereillä?
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Urheilucast: Kärpät nappaamassa toisen Liiga-seuran tähtipuolustajan
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Huippuvahvistus – HIFK:n hyökkääjä suuntaa Mestikseen!
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- Kärpistä tuttu suomalaisvahti uusi seura!
- Entinen Jokerit-hyökkääjä: uusi joukkue!
- Dallas Starsille hurja vahvistus
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle