Pekka Jormakan paluu Slovakiasta Liigaan merkitsi huomattavasti pienempiä nettotuloja. Jukureissa koeajalla pelaava hyökkääjä kertoo Iltalehdelle, kuinka suuri rahallinen houkutus Zvolenissa olisi ollut.

– Verotuksen takia siellä olisi jäänyt käteen melkein tuplasti enemmän kuin täällä, Jormakka paljastaa.

Jormakka pelasi Slovakiassa vain kuusi ottelua. Hän kertoo halunneensa takaisin Suomeen perheensä luokse, mutta seura perusteli eroa hyökkääjän riittämättömillä otteilla.

Jormakan mukaan hänen agenttinsa välitti aivan toisenlaisen viestin.

– Tässä on ollut hirveästi puhetta, että meikäläinen valehtelee, kun seura ilmoitti, että eivät halua jatkaa, mutta minä kuuntelin vain agenttiani, ja hän sanoi minulle, että seura olisi halunnut jatkaa kuukaudella try outia, Jormakka kertoo.

Koeajan jatkaminen ei Jormakalle käynyt. Suomessa Jukurien päävalmentaja Jonne Virtanen soitti ja tarjosi mahdollisuutta antaa näyttöjä Mikkelissä, jossa hyökkääjä oli aiemmin pelannut kolme vuotta.

Jormakka asuu nyt perheineen Mikkelissä. Hän on pelannut Jukureissa kolme ottelua ilman tehopisteitä ja tavoittelee pelaajasopimusta.

LUE MYÖS: