Liigassa täräytettiin pelaajakauppa: Lupaavat puolustajat vaihtavat joukkueita

Ässät ja Ilves vaihtavat Liigassa puolustajiaan.
Ässät kertoo nettisivullaan, että sen riveihin liittyy Nikolas Matinpalo ja Ilvekseen suuntaa puolestaan Niklas Peltomäki.
22-vuotias Peltomäki kiekkoili patapaidassa 2018-21 kaikkiaan 99 ottelua tehoin 5+14=19. Kuluvalta sesongilta kasassa on 26 ottelua, joissa saldona on neljä maalisyöttöä.
– Kiitämme Niklas Peltomäkeä panoksestaan Ässissä. Tiemme olisivat eronneet kauden päätteeksi joka tapauksessa, joten päätimme yhteistyön jo tässä vaiheessa. Toivotamme hänelle tsemppiä jatkoon, toteaa Ässien kehitysjohtaja Tommi Kerttula.
Porilaisryhmään liittyvä Matinpalo on Peltomäen tapaan 22-vuotias ja pelannut Liigassa 74 ottelua summaten niissä 7 (2+5) tehopistettä. Kuluvalla kaudella Matinpalo on pelannut Ilveksessä 11 ottelua ilman tehopinnoja. Isokokoisen (190cm/92 kg) pakin vahvuudet ovat puolustuspäässä.
– Nikolas Matinpalo on iso, fyysinen ja positiivisella tavalla aggressiivinen puolustava puolustaja. Hän on kilpailullinen kaveri sekä hyvä kamppailija maalin edustalla ja omalla alueella. Tiedämme, mitä saamme, sillä hän on ollut Saku Martikaisen valmennuksessa, Kerttula toteaa viitaten Ässien apuvalmentajaan.
Matinpalo liittyy Ässien tiedotteen mukaan joukkueen harjoituksiin maanantaina.
– Pelaajavaihdolla haimme hiukan selkeämpää roolitusta puolustukseemme. Nikolas liittyy joukkueeseemme motivoituneena ja antaa samalla näyttöjä myös seuraavalle kaudelle, Kerttula avaa siirron taustoja.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa