Haaveet suomalaisesta NHL:n ykkösvarauksesta kankkulan kaivoon? Kovia kokeneen suurlupauksen niskaan totaalinen tylytys – ei asiaa edes kärkisentteriksi?
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
Moni asiantuntija arveli, että Oulunsalossa syntynyt Aatu Räty, 18, voisi olla ensi kesänä koko NHL:n varaustilaisuuden ykkösvaraus. Nuo arviot ottivat kuitenkin hittiä kertalaakista, kun vasemmalta ampuva sentteri putosi Nuorten Leijonien MM-kisakoneesta yllättäen.
Arvostettu jääkiekkotoimittaja Bob McKenzie on tehnyt ensimmäisen arvionsa TSN:n sivuilla siitä, miltä ensi kesän draft-tilaisuuden ykköskierroksen kärki voisi näyttää. Rädyn superveljesten nuorempi painos on kaukana kärjestä kahdeksantena.
Toimittaja painottaa sitä, että esimerkiksi Suomessa, Ruotsissa ja Venäjällä pelit pyörivät täyttä häkää, mutta esimerkiksi Pohjois-Amerikassa tilanne on toinen – siksi ranking voi jättää vastuuta hitusen verran lukijalle.
McKenzie haastatteli listan tekemistä varten pelaajatarkkailijoita, ja näistä pari pitää oulunsalolaista edelleen ykkösenä. Samalla he muistuttivat, että Liigan vakipaikkaa yhä vain tavoittelevan pelimiehen otteet ovat olleet pettymyksiä. Eräät arvioivat, että Räty voisi olla taalaliigassa korkeintaan kakkossentteri, jotkut näkevät pelaajan parhaimmillaan vasta kolmosketjun keskellä.
Nollakakkonen Räty on pelannut tällä kaudella kuudessa liigapelissä pistein 2+0=2 (0), U20 SM-sarjassa pelejä on kertynyt kahdeksan tehoin 3+4=7 (-2).
Asiantuntijat arvioivat, että ensi vuoden draftin kärkikolmikon muodostavat kanadalaispuolustaja Owen Power, ruotsalaispakki Simon Edvinsson ja kanadalaislaituri Dylan Guenther.
LUE MYÖS:
Aku Räty kommentoi yllättäen MM-kisoista pudonneen Aatu-veljen kohtaloa kauniisti
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Kärpistä lähtenyt Leijonat-peluri esitti rajun väitteen: ”Minua ei kohdeltu hyvin”
- NHL:stä ja Liigasta tuttu suomalaisvahti: uusi seura selvillä!
- Lähde: Sport-hyökkääjältä vihjaus tulevaisuudestaan – siirto edessä? ”Kaikki on mahdollista”
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!
- Ilves julkisti kerralla seitsemän pelaajakiinnitystä – myös iso valmentajauutinen!
- Tappara iski pöytään ison sopimusuutisen!
- Kolminkertainen Suomen mestari löysi uuden joukkueen Liigasta!
- Pittsburghista jysähti iso uutinen NHL:ssä!
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- AL: Juha Metsolan ensi kauden osoite selvillä!