Kohuvalmentaja tyrmää Venäjän Karjala-turnauksen joukkueen arvostelun – ”Mitä kilpailijat sitten sanovat?”
Melkoisena lausuntoautomaattina tunnetuksi tullut venäläisvalmentaja Andrei Nazarov on ottanut kantaa Venäjän jääkiekkoliiton kritiikkiä herättäneeseen ratkaisuun.
Tämänhetkisen tiedon mukaan maata edustaa tulevan viikon Karjala-turnauksessa alle 20-vuotiaiden maajoukkue.
Valmennusurallaan tähän mennessä peräti seitsemää KHL-seuraa luotsannut, ja pelaajana melkoisena NHL-kovanaamana muistettavan Nazarovin mielestä Venäjän ratkaisu on täysin looginen.
– Ollakseni rehellinen, nauran suomalaisten, tshekkien ja ruotsalaisten hyökkäyksille Venäjän maajoukkuetta kohtaan. Muistellaan vaikka vuoden 1992 talviolympialaisia Albertvillessa. Tuolloin Kasparaitis, Kovalev, Zhamnov ja Kovalenko olivat todella nuoria pelaajia, mutta se ei estänyt heitä nappaamasta kultamitaleita osana Itsenäisten valtioiden yhteisön (IVY) joukkuetta, Nazarov lataa Championatille ja jatkaa:
– Ehkä Venäjän nyt valittu ryhmä nappaa voiton Karjala-turnauksesta. Mitä kaikki kilpailijat sitten sanovat?
Nazarov ei malta olla näpäyttämättä myöskään Leijonien pelkästään Liiga-pelaajista koostuvaa joukkuetta.
– Suomalaisilla ei ole yhtään pelaajaa KHL:stä. Pelkkiä nimettömiä tekijöitä, joita kukaan ei tunne. Suomalaisten, tshekkien ja ruotsalaisten pitäisi hoitaa omat asiansa, Nazarov täräyttää.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- NHL:stä surkeita uutisia – tähtipuolustaja pitkään sivussa
- Kärpistä lähtenyt ex-NHL-vahti: uusi seura selvillä!
- NHL:ssä neljän pelaajan jättikauppa – supertähti Quinn Hughes treidattiin!
- Pittsburgh Penguins teki rajun ratkaisun: Entinen NHL-tehopuolustaja pihalle
- Paljastus: Aatu Räty oltiin lähellä vaihtaa NHL-tehomieheen – seura torppasi siirron
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?