Mitä nyt taas! Mestis-joukkue jatkaa mässäilyä – haaviin tarttui taas kaksi liigataustaista kelponimeä
Kuva: Juha Tamminen
Mestis-kauteen valmistautuva Kiekko-Espoo se vaan jatkaa ylivoimaista dominointia pelaajakaupoilla. Jo valmiiksi hirvittävän vahvaan joukkueeseen liittyivät torstaina Emil Oksanen ja Niko Seppälä Liigasta. Joukkue tiedotti kaupoista kotisivuillaan.
21-vuotias Oksanen on espoolaiskiekon oma kasvatti.
– On hienoa, kun Emil haluaa tulla Kiekko-Espooseen ja auttaa oman kaupungin seuraa. Tunnen Emilin hyvin pidemmältä ajalta, kun pelasimme samassa kentässä ja samassa ylivoimassa Espoo Unitedissa, urheilutoimenjohtaja Kim Hirschovits hehkuttaa.
– Läheltä nähneenä tiedän, miten hyvä pelaaja Emil voi olla ja mikä potentiaali hänellä on. Haluamme auttaa häntä kehittymään urallaan eteenpäin.
Kirkkonummelta kotoisin oleva Oksanen on alle 18-vuotiaiden maailmanmestari keväältä 2016. Liigassa hän iski kahdella edellisellä kaudella 58 pelissä tehot 10+7=17 (-5).
Saman ikäinen Seppälä tulee Espooseen lainalle HIFK:sta. Pelaaja luuti viime kevättalvena Pelicansissa lainalla liigauransa ensimmäiset kymmenen peliä pisteittä (-4).
– Niko on urheilullinen jätkä, joka tuo voimaa ja kovuutta joukkueeseen. Hänellä on loistava asenne ja Niko antaa aina sata prosenttia itsestään.
Kiekko-Espoon nimivahvaa joukkuetta tähdittävät muun muassa maalivahti Roope Taponen, liigataustaiset pakit Erik Autio ja Arto Laatikainen sekä niin ikään Liigassa pelanneet hyökkääjät Joonas Kalliola, Timi Lahtinen, Julius Rantaeskola ja Anton Ollikainen. Sentteriosastolla luutii kanukkikonkari Kurtis McLean.
LUE MYÖS:
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- Suomalainen maalipörssin valtias sai jättiuutisen – NHL kutsuu!
- Entinen NHL-taituri siirtyy Liigaan – sopimus julki!
- Liigassa aivan järjetön temppu – supertähti puri vastustajaa!
- IS: Nyt puhuu Jouko Myrrä – paljastus HIFK:sta ja Tapparasta!
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Tapparalta kolme miestä sivuun – hyökkäysketjut uuteen uskoon
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Oliver Kapaselle jättimäinen mahdollisuus NHL:ssä – päävalmentaja paljasti syyt
- Haastattelu: Tommi Miettinen puhui uudesta pestistään – ”Ei sovi vähätellä…”
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – tilalle melkoinen nimi!
- Urheilucast: Kovaa puhetta Kari Jalosen Tappara-lähdöstä – ”Joukkue ei ollut hansikkaassa”
- Juhamatti Aaltoselta jättiyllätys MTV:llä – Liiga-pestistä suora vastaus: ”Kyllä”
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- IL: Kari Jalosen hurja palkka julki – näin paljon jäi pöydälle
- Paluu varmistui! Tapparan mestarihyökkääjä sai sopimuksen
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Tapparan valmennukseen tarjolla todellinen yllätysnimi – ”Olen valmis!”
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- Näkökulma: Kaappaako Tappara seuraavan päävalmentajansa toisesta Liiga-seurasta?