Liigajoukkue sai pidettyä kiinni kultakimpaleestaan

Kesken jääneellä kaudella Liigan runkosarjassa peräti viidenneksi sijoittunut KooKoo tiedotti nettisivuillaan, että hyökkääjä Trevor Mingoia jatkaa Kouvolassa myös ensi kaudella. Kyseessä on todellinen kultakimpale, sillä laitahyökkääjä teki viime kaudella 52 runkosarjaottelussa tehot 20+21=41 (+12).
– Mingoia lunasti viime kaudella häneen kohdistuneet odotukset loistavasti. Laserintarkka laukaus lähtee nopeasti suoraan luistelusta ja huonostakin asennosta, KooKoon urheilujohtaja Jarno Kultanen kehuu.
– Lisäksi Trevor oli joukkueemme parhaimmistoa tehotilastossa, mikä kertoo lahjomatonta kieltä miehen monipuolisuudesta ja sitoutumisesta joukkuepelaamiseen.
Mingoia itse kertoo olevansa todella innoissaan siitä, että hän voi jatkaa KooKoossa, sekä lopettaa sen, minkä joukkue viime kaudella aloitti.
– Haluamme pelata playoffseja Kouvolassa upeiden faniemme edessä. En malta odottaa, että pääsen taas työskentelemään Liigan parhaan valmennustiimin alaisuudessa ja kehittämään pelaamistani. Koko KooKoon organisaatio kohteli perhettämme hienosti, joten on ilo tulla takaisin.
Edit klo 10.05: Juttua täydennetty.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov