Maajoukkuehyökkääjä haaviin! Liiga-joukkueelta mielenkiintoinen haku – ”Laadukas pelaaja kärkiketjuihimme”
Jukurit tiedottaa nettisivullaan tehneensä sopimuksen 22-vuotiaan tshekkihyökkääjä Simon Stranskyn kanssa.
Stranskyn tuore kontrahti on voimassa seuraavat kaksi kautta, eli kevääseen 2022 asti.
Stransky on pelannut viimeiset kolme kautta kotimaansa pääsarja Extraliigaa ja päättyneellä sesongilla hän kiekkoili kasvattajaseuransa HC Vitkovicen riveissä 36 ottelua summaten 15 (9+6) tehopistettä. Lisäksi hän käväisi lainassa HC Kometa Brnossa, jossa 13 pelin saldo oli 2+2=4.
Juniorivuosinaan Stransky pelasi kolmen kauden ajan Kanadan junioriliiga WHL:n Prince Albert Raidersin riveissä summaten jokaisella sesongilla 40 pistettä, ja tehokkaimmalla kaudella 2015–2016 tehopisteitä kertyi 62 ottelussa yhteensä peräti 19+43=62.
Hän on myös edustanut kotimaataan yhteensä yli 60 maaottelussa eri ikäkausimaajoukkueissa ja kahdesti A-maajoukkueessa.
Niin laidassa kuin keskushyökkääjänäkin pelaamaan pystyvän Stranskyn tavoitteet ovat kovat.
– Liiga on yksi Euroopan parhaista sarjoista, kenties jopa paras, ja tiedän, että täällä osataan ja halutaan viedä nuoria pelaajia eteenpäin, Stransky toteaa ja jatkaa:
– Haluan olla joka vuosi parempi pelaaja. Tavoite on, että kahden vuoden kuluttua olen valmis lähtemään suoraan NHL:ään.
Jukureiden urheilujohtaja Jukka Holtarin mukaan Stranskylle on kaavailtu mikkeliläisryhmästä suurta roolia.
– Stransky vastaa modernin jääkiekon vaateisiin eli taitoa vauhdissa kyllä löytyy. Hän on laadukas pelaaja kärkiketjuihimme ja hänessä on erittäin runsaasti vielä kehityspotentiaalia, Holtari toteaa.
Jukureilla on nyt kasassa yhteensä 23 pelaajasopimusta ensi kaudelle. Seura kertoo tiedottavansa seuraavista pelaajasopimuksista kesän jälkeen.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: HIFK:ssa iso muutos – Olli Jokiselta paljastus: ”Juurisyitä etsittiin isosti”
- LA Kings -legenda Anze Kopitarille upea kunnianosoitus!
- 27-vuotias NHL-hyökkääjä teki oharit ruotsalaisseuralle – lopettaa uransa yllättäen
- Liiga-paikkaa tavoitellut Ketterä: lopullinen ratkaisu julki!
- Liiga-seuralta merkittävä sopimusuutinen – kiinnitti fanien suosikin!
- Tomek Valtonen: tässä on Jokereiden tavoite Liigan superkaudelle
- Näin Jokereiden Liiga-joukkue rakennettiin – kaksi ominaisuutta korostui pelaajahankinnoissa
- Ville Koivusen jättidiili hämmästytti NHL:ssä – nyt GM paljasti syyn
- Liiga-seura jysäytti – historiallinen kapteenivalinta
- Evander Kane voi tehdä rajun ratkaisun – nyt pöydällä yllättävä siirto
- LIVESEURANTA: Pitsiturnaus 2026 – finaali päättyi murskalukemiin!
- Käänne kulisseissa: Liiga-seura repimässä pelaajasopimuksen
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Urheilucast: HIFK, Tappara, TPS vai Kärpät? NHL-hyökkääjä tulossa Liigaan
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Paljastus Jesse Puljujärven NHL-varauksesta – tämän pelaajan Oilers olisi halunnut
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- Ilves jää taakse – ulkomaalaisvahvistus vaihtaa toiseen Liiga-seuraan
- Jokerit: hyökkääjä ulos!
- Kärppien ex-tähti ulos Venäjällä – sopimus purettu