Leijonahyökkääjä ja Liigan tähtisentteri Kärppiin – ”Haluan itsekin onnistua ja ottaa ison roolin”

Kärpät tiedotti kotisivuillaan, että joukkue on tehnyt sopimukset Aleksi Mustosen ja Cody Kunykin kanssa. Leijonahyökkääjä Mustosen pahvi kantaa kevääseen 2022, Kunykin lappu on vuoden pituinen.
– Kun tuli tieto, että on sauma päästä Kärppiin, ja siellä on kiinnostusta, niin aika nopeasti siihen tartuin. Odotan kyllä, että seura menestyy. Joka vuosi siellä on kova jengi kasassa, päättyneellä kaudella Liigassa Pelicansia ja Ruotsissa Färjestadia edustanut Mustonen kertoi.
A-maajoukkueeseen kaudella 2018-19 murtautunut alle 20-vuotiaiden maailmanmestari iski Pelicansissa 45 ottelussa tehot 9+17=26 (-17), Ruotsin SHL:ssä saldo oli 13 pelissä 1+6=7 (-1).
– Kova halu on voittaa ja menestyä joukkueena. Haluan itsekin onnistua ja ottaa ison roolin joukkueessa sekä päästä maajoukkueeseen ihan vakiopelaajaksi. Kärpät saa minusta kovasti töitä tekevän, luisteluvoimaisen ja voitontahtoisen hyökkääjän.
Liigassa neljännen kauden aloittava ja aiemmin SaiPaa sekä HPK:ta edustanut sentteri Kunyk latoi kesken loppuneella sesongilla 59 ottelussa tehot 10+39=49 (+16).
– Tiedän, että Kärpillä on joka vuosi mahdollisuus taistella mestaruudesta. Kun sopimusta tarjottiin, sitä ei tarvinnut miettiä kahdesti. Tiesin, että haluan olla osa tätä organisaatiota, peliä tekevä ja jokaisessa tilanteessa peliin pystyvä Kunyk sanoi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa