Huimaa puuhaa: Valko-Venäjän presidentin amatöörijoukkueessa koronavirustartunta – ei aio mennä karanteeniin
Valko-Venäjän presidentti Aleksandr Lukashenko (vas.) ei ole välittänyt vallitsevasta koronaviruksesta tipan vertaa. Maassa ratkottiin kansallinen jääkiekkomestaruus normaalisti, eikä jalkapallopelejäkään ole lyöty pysähdyksiin.
Maassa on kuitenkin todettu tartuntoja ja kuolemia taudin takia. Presidentti on halunnut murtaa myyttejä, eli näyttää, että rajoituksia ei tarvita. Lukashenkon mielestä kyseessä on lähinnä joukkopsykoosi, johon auttavat varsin suomalaiselta kuulostavat keinot, vodka ja sauna.
Lukashenko on itsekin pelaillut amatöörijoukkueessa kiekkoa, ja arki taitaa jatkua edelleen normaalisti – vaikka miehen joukkueen pelaajalla on nyt todettu koronavirustartunta.
Asiasta viestivät RIA Novosti ja Reuters.
– Lukashenko ei mene karanteeniin, vaan hän jatkaa töitä normaalisti, presidentin tiedottaja Natalia Aismont tokaisi lyhyesti.
Lähteet kertovat, että kyseinen sairastunut väitti ensiksi kärsivän kuumeesta. Myöhemmin testi todettiin positiiviseksi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Liigan finaalipari selvisi – tässä otteluohjelma!
- NHL-tähti astui lehdistön eteen – teki karmean paljastuksen: ”Levyt ja ruuvit pitivät mukana”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Ei hyvältä näytä – Pikkuleijonille melkoinen nöyryytys
- HIFK pamautti tiskiin kovan kaappauksen – haaviin nuori huippupuolustaja
- Eetu Koivistoinen palaa Liigaan – kahden vuoden sopimus!
- Tähtipelaajat takaisin kokoonpanoon – Liigan finaalipaikat katkolla
- Kultaleijona Harri Pesonen palaa Liigaan – ”Edelleen huippukunnossa”
- Kings-legenda Anze Kopitarin taru päätökseen – lopetus oli harvinaisen tyly
- Ruotsalaispelaaja lähtee TPS:stä
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Nyt jysähti – Raimo Helmiselle yllätyspesti!
- Jan-Mikael Järvinen: joukkue vaihtuu!
- Lähde: Pistetykki repi sopimuksensa – Liiga-seurat heti apajilla!
- Eero Teräväinen: iso Liiga-huhu!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- SaiPalle iso menetys: Raimo Helmisen luottomies lähtee!