Tarkoituksena välttää uusi Jesse Puljujärvi-case? Edmonton etenee superlupauksensa kanssa rauhallisesti: ”Hän on hyvässä paikassa”
Edmonton Oilers ei halua toistaa Philip Brobergin kohdalla Jesse Puljujärven kanssa tehtyjä virheitä.
Puljujärvi huudettiin lavalle kesän 2016 NHL-draftissa ensimmäisellä kierroksella koko tilaisuuden neljäntenä ja hyökkääjää ajettiin saman tien kolmen kauden ajan härkäpäisesti NHL-pelaajaksi.
Alhaiseen varausnumeroon nähden saldo jäi melko laihaksi ja Puljujärven taalaliigaura on ainakin toistaiseksi telakalla.
Oilers nappasi 18-vuotiaan ruotsalaispuolustajan kesän 2019 draftin ykköskierroksella numerolla kahdeksan ja nuorukaisen kanssa ollaan etenemässä rauhallisesti.
Broberg pelasi päättyneellä kaudella SHL:n Skellefteå AIK:n riveissä ja summasi pelaamissaan 45 ottelussa 8 (1+7) tehopistettä. Jääaikaa kertyi keskimäärin noin 14 minuuttia peliä kohden.
– Tietenkin kun varaat pelaajan draftin kahdeksantena ja hän on puolustaja, odotat myös hyökkäyspään näyttöjä, mutta Philip on vasta 18-vuotias ja pelaa jo miesten tasolla, Oilers-GM Ken Holland toteaa Edmonton Journalille ja jatkaa:
– Koemme, että hän on Skellefteåssa hyvässä paikassa. Philip oli tyytyväinen tähän vuoteen ja haluamme nähdä häneltä ensi kaudella lisää erikoistilannepelaamista. Haluamme hänen myös tulevan tämänvuotiselle harjoitusleirillemme, jotta näemme missä mennään.
Holland uskoo Brobergin mahdollisuuksiin kehittyä hyväksi kahden suunnan NHL-pakiksi.
– Hän voi tulla Pohjois-Amerikkaan kaudelle 2021-22 ja sitten katsomme onko hän valmis viemään jonkun työpaikan. Niitä ei vain anneta, Holland painottaa.
Toimintasuunnitelma kuulostaa takavuosiin verrattuna järkevältä.
LUE MYÖS:
- Floridalta yllätysuutinen: nappasi suomalaishyökkääjän!
- Sami Kapaselta kova näkemys Liigan valmentajamarkkinoista
- Liiga-viikon topit ja flopit: Jonkin täytyy muuttua Helsingin Jokereissa
- Joona Koppanen räjäytti pankin SHL-debyytissään – suomalaiset hurjassa iskussa
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Nikita Kutsherov vaatii hurjaa palkkaa NHL:ssä – ”Rahamäärät karanneet käsistä”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Jokerien tuska jatkuu – Tapparalta täystyrmäys
- Jori Lehterän lopettamisuutinen yllätti HIFK:n – nyt puhuu Olli Jokinen
- Urheilucast: Jori Lehterästä shokkipaljastus – lopettaa uransa välittömästi
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Uusi mies sisään, floppi sai lähteä – Jokerit teki rajun ratkaisun
- Urheilucast: Patrik Laine löytämässä uuden seuran NHL:stä – ”Kiinnostus molemminpuolista”
- Jori Lehterä jäi pois – HIFK nosti uuden nimen parrasvaloihin
- Urheilucast: Antti Pennasesta tulossa palkkakuningas – NHL-tarjous voi sotkea kaiken
- Iso kaappaus Liigassa: Petteri Lindbohm löysi uuden seuran
- Urheilucast: Jori Lehterästä shokkipaljastus – lopettaa uransa välittömästi
- Jokerit: uusi maalivahti selvisi!