Ilveksessäkin pelannut hyökkääjä siirtyy Mestiksen kärkiporukkaan – ”Osaa olla erittäin ärsyttävä”
Jääkiekon Liigassakin pelannut hyökkääjä Niko Ahoniemi (kauden 2016-17 arkistokuvassa) siirtyy TUTOsta Ketterään, sarjan kärkiporukoihin kuuluva hallitseva mestari tiedottaa kotisivuillaan. Ketterän päävalmentaja Maso Lehtonen kertoo, että Ahoniemen kehitystä on seurattu useamman kauden ajan.
– Pelaajassa yhdistyvät kyky tuottaa tulosta sekä röyhkeys fyysiseen peliin. Hän osaa olla erittäin ärsyttävä vastustaja ja sen lisäksi hyvä luistelija, joten hän sopii meidän palettiin täydellisesti.
– Lisäksi pelaaja itse halusi ehdottomasti tulla meille ottamaan seuraavaa steppiä, niin valinta oli aika helppo.
Tamperelaislähtöinen hyökkääjä on pelannut Mestiksessä 119 runkosarjan ottelua tehoin 39+44=83 (+8), uran 29 pudotuspeliä ovat tuoneet tehot 8+12=20 (+6). Liigassa Ahoniemi on edustanut Ilvestä 43 runkosarjan kamppailussa latoen tehot 2+5=7 (-3).
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- HIFK:n huippuhankinta lätkäistiin pelikieltoon!
- Lukon tähtihyökkääjä loukkaantui – näin Tomi Lämsä kommentoi
- NHL-kiertolainen: ura ohi – uusi työ löytyi Carolina Hurricanesista
- Tässä ovat ensimmäisen Liiga-viikon topit ja flopit – Helsinkiin ja Tampereelle paksu nippu risuja
- Pelikieltoa tulossa? Liigan kurinpito otti HIFK:n ja TPS:n pelin syyniin
- Murskatappio ajoi jokerifanit ahdinkoon: ”Ensimmäiset valmentajapotkut lähellä?”
- Jokereille murskatappio! Molemmista maalivahdeista tehtiin reikäjuustoa
- Huhumylly NHL-supertähden ympärillä kiihtyy – nyt tuli uusi paljastus
- Näkökulma: Puheet Pelicansin konkurssivaarasta ovat räikeästi liioiteltuja
- Kärppien mestarin piti olla ykköshankinta – sai väistyä Jokereista tutun tieltä
- Jokerien huippuhankinnalta suora viesti Sportin faneille: ”Tuskin missään muualla…”
- Patrik Laine: nyt tuli tieto, joka muuttaa asetelmaa
- Juhamatti Aaltonen latasi MTV:llä – tässä Liigan musta hevonen: ”En olisi yllättynyt, vaikka olisivat kärkinelikossa”
- Urheilucast: Jokerit heitti verkot vesille – kiikarit NHL:ssä!
- Tappara voi menettää timanttinsa – NHL:stä tuli tyly viesti
- Urheilucastin väite: Patrik Laineen NHL-tilanne muuttui rajusti – nyt on vaikean ratkaisun paikka
- Urheilucast: NHL-pomo teki Benjamin Rautiaisen takia Tampereella jotain poikkeuksellista – nyt ei lupaa hyvää Tapparalle
- MTV: Liigan pudotuspeleihin tulossa iso muutos
- Tässä ovat ensimmäisen Liiga-viikon topit ja flopit – Helsinkiin ja Tampereelle paksu nippu risuja