Nashville Predatorsin pitkäaikainen päävalmentaja Peter Laviolette sai viikon alkajaisiksi potkut seuran peräsimestä heikosti sujuneen alkukauden seurauksena.

New York Islandersin entinen GM, nykyään tv-kommentaattorin töitä tekevä Mike Milbury puolustaa jenkkivalmentajaa sälyttäen suurimman vastuun Predatorsin surkeasta alkukaudesta hyvin palkatulle sentterikolmikolle, joihin lukeutuvat täksi kaudeksi seuraan hankitun Matt Duchenen lisäksi Kyle Turris sekä Ryan Johansen.

– Tarvittaisiin Houdini saamaan tehoja irti näistä kavereista, Milbury tylytttää uskoen vain historian kuuluisimpiin taikureihin lukeutuvan kaverin olleen kykeneväinen loihtimaan eloa heikon kauden pelanneisiin tähtisenttereihin.

– He eivät ole riittävän hyviä. He eivät yritä tarpeeksi. Jos avainpelipaikkojen pelaajat pelaavat tällä tavalla, et tule koskaan saavuttamaan menestystä, Milbury puolustaa potkut saanutta Laviolettea.

– En näe näiden kavereiden ilmestyvän työpaikalleen ilta toisensa jälkeen. Tämä häiritsee minua, NHL-konkari naulaa lopuksi.

Johansen siirtyi seuraan vuonna 2016 allekirjoittaen sittemmin 8-vuotisen, 64 miljoonan dollarin arvoisen jatkosopimuksen. Turris saapui countrykaupunkiin marraskuussa 2017 ja sai seuralta kuusivuotisen, 36 miljoonan dollarin jatkosopimuksen. Duchene puolestaan allekirjoitti viime kesänä vapaana agenttina Predatorsin kanssa seitsemän vuoden ja 56 miljoonan taalan arvoisen jättisopimuksen.

Seuran hyökkäyspään ongelmista kertoo oleellisen se, että puolustaja Roman Josi on 44 tehopinnallaan ylivoimaisesti seuransa paras pistemies runkosarjan ensimmäisellä puoliskolla. Seuraavat nimet (Filip Forsberg sekä Duchene) ovat keränneet vain 28 pistettä mieheen.