Suomalaisen kiekkotähden ura ollut uskomatonta draamaa – muisteli nyt pysäyttävää diagnoosia: ”Minulla kävi tuuri, kun sairaus oli vasta alkuvaiheessa”

Chicago Blackhawks -pakki Olli Määtän, 25, ura on ollut uskomaton draaman kaari pelaajan ikään nähden. Puolustaja on jo kaksinkertainen Stanley Cup -voittaja ja olympialaisten pronssimitalisti. Elämän suurimman taistelun pelaaja kävi syöpää vastaan.
NHL:ssä yli 400 ottelua pelannut Määttä oli 20-vuotias viisi vuotta sitten syyskuussa 2014, kun hänen silloisen joukkueen, Pittsburgh Penguinsin lääkäri löysi kasvaimen Määtän kilpirauhasesta. Lääkärien tuolloin luomien arvioiden mukaan kasvain oli 85 prosentin todennäköisyydellä pahanlaatuinen.
Määttä pelasi runkosarjassa kymmenen ottelua, ennen kuin hänen kilpirauhasensa oikea puoli poistettiin marraskuussa 2014. Hän palasi luistimille vielä saman kuun aikana.
– Lääkärit ja valmennusporukka Pittsburghissa tekivät loistavaa työtä. He auttoivat minua todella paljon ja järjestivät parhaat henkilöt hoitamaan minua. He olivat aina valmiita vastaamaan kysymyksiini tai etsimään vastauksia niiltä, jotka tiesivät asioista paremmin. Sitä täytyy arvostaa, Määttä muistelee NHL.comin suomenkielisellä sivustolla.
Nyt viisi vuotta myöhemmin pelaaja muistelee sitä, että taistelu taisi olla kovempi kuin yksikään vääntö kaukalossa.
– Vaikka minun sairauteni olikin aika pienimuotoinen juttu, niin sain siitä jonkinlaista näkökulmaa siihen, miten rankkaa taistelu syöpää vastaan on ja miten sitkeitä ovat ne, jotka joutuvat käymään sen taistelun läpi pidemmälle edennyttä syöpää vastaan.
– Sana ”syöpä” synnyttää heti tietynlaisen mielikuvan. Minulla kävi tuuri, kun sairaus oli vasta alkuvaiheessa.
Pelaaja debytoi NHL:ssä kaudella 2013-14. Syöpä ei ollut ainoa kiusankappale.
– Toisen kauteni alla toivuin olkaleikkauksesta, sitten todettiin syöpä ja olin sivussa kuukauden. Sitten jouduin taas olkaleikkaukseen. Olihan se rankkaa. Latasin itselleni toiseen kauteen kovat odotukset ja halusin pelata hyvän kauden. Ja sitten kun sattuu tuollaista, niin eihän se mikään ihannetilanne ole.
Määtän ensimmäinen täysi, eli 82 ottelun sesonki oli viides kausi. Muut kausikohtaiset ottelumäärät runkosarjoissa ovat vanhimmasta tuoreimpaan lueteltuna 78, 20, 67, 55, 60 ja 24.
Penguinsia vuosina 2014-16 valmentaneen Mike Johnstonin mukaan Määttä käsitteli kaiken rauhallisesti.
– Sellaisten uutisten vastaanottaminen on vaikeaa ja haastavaa kenelle tahansa. Mutta Olli otti tilanteen maltilla ja hyvällä asenteella. Hän päätti selvitä siitä ja jättää asian taakseen. Hän on luonteeltaan sellainen. Mahtava nuorimies.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- USA julkisti ensimmäiset pelaajansa olympialaisiin!
- Kanadan ensimmäiset olympiavalinnat julki – hurja lista NHL-supertähtiä
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Huipputulos! KalPa takoi komeat voitot
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- Olympiavalinnat julki – Ruotsi pisti pöytään melkoisen yllätyksen!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- Winnipeg ja Colorado juonivat jättitreidiä siirtotakarajalla – tähän kaikki kaatui
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue