Liigapakki sivuun useiksi viikoiksi – Leijoniin murtautunut pelaaja paikkaamaan: ”Hän pystyy pelaamaan luotettavasti isot minuutit ja on kova taistelija”

Hallitseva Suomen mestari HPK tiedotti kotisivuillaan, että TPS:n kanssa sopimuksensa purkanut Santeri Lukka vahvistaa joukkueen alakertaa välittömästi.
Hyviin tehoihin kykenevä kiekollinen pakki jatkaa Kerhossa myös ensi kaudella. 28-vuotias Lukka on pelannut urallaan TPS:n lisäksi myös KalPassa.
– Santeri on kiekollinen ja hyvä yleispuolustaja. Hän pystyy pelaamaan luotettavasti isot minuutit ja on kova taistelija. Santeri on myös meidän valmennuksellemme tuttu pelaaja entuudestaan, joten tiedämme mitä saamme, HPK:n urheilujohtaja Mika Toivola kertoi.
Pakki on tehnyt Liigan runkosarjan 240 ottelussa tehot 20+61=81. Uran 29 pudotuspeliottelun saldo on 0+8=8. Lukka on pelannut myös Leijonissa muutamia otteluita viime ja toissa kaudella.
Lukan hankkiminen tuli tarpeeseen peruspuolustana Nico Nurmikannan loukkaantumisen takia. Liigaympyröihin tällä kaudella murtautuneen Nurmikannan arvioitu poissaolo kestää jouluun asti.
Pelaaja on luutinut Liigassa syksyllä uransa yhdeksän ensimmäistä peliä. Pisteitä on kertynyt mallia 0+1=1. Nurmikanta on pelannut myös Jokereissa KHL:ää kolmen ottelun verran.
LUE MYÖS: Kärpät-ura päättymässä? Jesse Puljujärvi liitettiin huhuissa NHL:n huippuseuraan – ”Edullinen vaihtoehto”
LUE MYÖS: TPS:ssä tapahtuu jälleen: Kokeneen puolustajan sopimus purettu!
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko reagoi Nuutti Viitasalon rahanpesusyytteeseen – näin pelaaja kommentoi
- STT: Liiga-puolustaja sai syytteen rahanpesusta
- Suomalaistähdelle uusi sopimus – jatkaa suurseurassa
- KalPa teki maalivahtihankinnan – saapuu paikkaamaan loukkaantumista
- Liiga-jätti Miks Tumanovs vaihtaa seuraa!
- SK: Antti Raannan tilanteesta päivitys
- Yllätysveto: Liiga-floppi kutsuttiin NHL-leirille!
- Yli 400 NHL-ottelun mailataituri löysi uuden seuran!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”