Kummallinen syksy: NHL-debyyttiä odottelevan kultaleijonan joukkue syvällä, pelaajan tilastot sentään lupaavia
Keväällä sensaatiomaisen maailmanmestaruuden torjuneen Kevin Lankisen edustaman Rockford Ice Hogsin kausi AHL:ssä on alkanut todella takkuisesti. Joukkue on voittanut kauden kahdeksasta pelistään vasta kolme.
Kolmas potti tuli keskiviikon vastaisena yönä, kun San Antonio Rampage kaatui selvin numeroin 6-2. Aiemmat kaksi Rockfordin päänahkaa olivat peräisin lokakuun puolesta välistä.
Lankinen torjui yöllä 30 laukauksesta kaikkiaan 28 torjuntaprosentin näyttäessä lukemia 93,3. Suomalainen on muutenkin pienin syypää joukkueen tappiokierteeseen, sillä ennen yön ottelua maailmanmestarin prosentit olivat 92,1. Keskiviikkoyön koitos oli Lankiselle kauden kolmas.
Samanlaisen henkilökohtaisen vireen olisi syytä jatkua vastaisuudessakin. Helsinkiläispelaaja kun havittelee edelleen paikkaa NHL:stä, jossa hän ei vielä ole debytoinut. Taalajäät ovat varaamattoman pelaajan mielissä luonnollisesti mielessä.
– Olen innoissani lähdössä haastamaan NHL-paikasta. Chicago on hyvä organisaatio ja siellä on kova kilpailu peliajasta niin kuin joka ikisessä NHL-joukkueessa. Polku NHL:ään ei ole ikinä helppo. Paikka pitää ansaita ja siihen olen valmis, Lankinen sanoi SuomiKiekolle syksyllä Lahdessa.
Lankinen näki tuolloin, ettei hänen tarvitse muuttaa tekemistään maailmanmestarin leimasta huolimatta.
– En tiedä, tarvitseeko mitään tehdä toisin. Edelleen tulee jatkaa kovaa työntekoa. Se on kaiken a ja o. Kun hommat starttaavat siellä, pitää olla valmis laittamaan kaikki peliin – olen ollut tähänkin asti. Luulen, että tämä viimeinen vuosi valmisti minua tähän kauteen. Kesällä on panostettu siihen, että ollaan yhden stepin valmiimpia.
NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Historiallinen paljastus NHL:ssä – pinkki pelipaita tulossa, katso kuva!
- Tilanne muuttui dramaattisesti – tässä Leijonien mahdolliset MM-puolivälierän vastustajat!
- Nyt hereillä! Leijonat-hyökkääjä listasi Sveitsin suurimmat tähdet: ”Ihan NHL-tasoa”
- Jukka Jalosen työlle tyly päätös – nämä maat putoavat MM-kisoista
- Kärpät menettää tähtipelaajansa – Aku Räty solmi NHL-sopimuksen!
- Norja ylsi hurjaan temppuun MM-kisoissa – Tre Kronor ajettiin tiukkaan paikkaan
- Oliver Kapanen: tyly kohtalo NHL:ssä!
- Antti Pennanen avasi loukkaantuneen NHL-miehen tilannetta: ”Todennäköisemmin…”
- Ilveksen luottopelaajalle riitti: sopimus revitty – UC: Siirtyy KooKoon riveihin
- Liigassa pelataan ensi kaudella ulkoilmaottelu – tässä joukkueet ja pelipaikka
- Nyt se on varmaa: ensimmäinen maa ulos MM-kisoista
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- KooKoo pisti tuulemaan: neljä kärkimiestä ulos – muut Liiga-seurat heti apajilla!
- Entinen TPS-puolustaja: ura ohi – uusi työ löytyi välittömästi
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- Tre Kronor romahti! Shokkitappio sysäämässä Ruotsin ulos MM-puolivälieristä
- Ilveksen entinen MM-puolustaja: ura ohi!
- Nyt kajahti surkea päivitys Cale Makarista
- Ilveksen luottopelaajalle riitti: sopimus revitty – UC: Siirtyy KooKoon riveihin
