Eurooppalainen jääkiekkoseura toimi tökerösti suurfani Kimi Räikköstä kohtaan – syy oli suomalaisen oma: ”Ihmettelivät paikkojen ainaista tyhjyyttä”

Sivustomme kirjoitti aiemmin, kuinka Sveitsissä asuva F1-tähti Kimi Räikkönen joutui kokemaan karvaan pettymyksen juuri ennen paikallisen kiekkokauden alkua. Hänen lempijoukkueensa Zug perui formulatähden istumapaikat lounge-katsomosta.
– Kiekkokausi alkaa kohta, ja olen vihainen lempijoukkueelleni Zugille. Minulla on ollut aina neljä varattua paikkaa. Viime vuonna minulta otettiin yksi paikka pois, ja nyt kaikki neljä. Se ei ole mielestäni kovin kivaa. Minun pitää, mitä teen tällä kaudella! Räikkönen puhisi taannoin Blick-sivuston mukaan.
Nyt Zugin käytöksen syy on selvinnyt. Lähde, eli Blick oli ottanut nyt yhteyttä Zugin toimitusjohtaja Patrick Lengwileriin. Hänen mukaansa seuran osakkeenomistaja Räikkösen paikat peruttiin suomalaisen omasta syystä.
Zug veti peleihinsä menestyksen myötä katsojia. Joukkue ylsi viime kaudella finaaleihin asti. Räikkönen ei silti käynyt yhdessäkään pelissä ja paikat ammottivat tyhjillään, Blick kirjoitti. Halli oli muuten loppuunmyyty.
– Käänsimme sellaisia katsojia pois, jotka ihmettelivät paikkojen ainaista tyhjyyttä, Lengwiler selitti.
Nyt ne eivät enää ole tyhjinä. Suomalaisen paikat on annettu muille. Lengwiler on kuitenkin kertonut formulatähdelle hänen olevan aina tervetullut seuraamaan pääsarjajoukkue Zugin pelejä.
– Olen ottanut yhteyttä Räikköseen ja kertonut, että hän voi ottaa aina yhteyttä tänne päin halutessaan tulla peliin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov