Liigajoukkue tiedotti kippareista – konkari jo kymmenettä vuotta putkeen kapteenistoon: ”Herättää minussa suurta ylpeyttä”

Kuva: Juha Tamminen
Lukko tiedotti keskiviikkona mm. Twitter-tilillään, että Tapio Laakso, 34, toimii joukkueen kipparina alkavalla sesongilla. Toista kauttaan raumalaisjoukkuetta edustava hyökkääjä toimi viime kaudella joukkueen apukapteenina.
Laakso on kokenut johtaja. Hän toimii Liigassa kipparina tai varakapteenina jo kymmenettä kautta putkeen. Ennen raumalaisjoukkuetta Laakso kuului Ilveksen, TPS:n ja KalPan kapteenistoihin.
– On hieno kunniatehtävä olla juuri näiden jätkien ja tämän perinteikkään seuran kapteeni. Se herättää minussa suurta ylpeyttä. Kirjain rinnassa ei kuitenkaan muuta minua ihmisenä eikä pelaajana millään tavalla, Laakso selvitti Ravintola Kapteeninhuoneen nettisivujen blogissa.
Raumalaisjoukkueessa A-kirjaimia varakapteenien merkiksi kantavat Toni Koivisto ja Justin Danforth. Laakso tiesi kertoa, mitä kapteenius vaatii.
– Tärkeintä on olla oma itsensä, sillä kaikki teeskentely paljastuu aina
– Olen sosiaalinen ja paljon äänessä, mutta teot ovat niitä asioita, jotka merkitsevät kaikkein eniten. Jos puhut toista ja teet toista, lähtee kaikelta pohja. Kapteeniston tärkein tehtävä on tehdä omat hommansa niin hyvin, että pystyy näyttämään muille esimerkkiä siitä, miten asiat kuuluu hoitaa kentällä ja sen ulkopuolella.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-seuralta ikävä päivitys – kapteeni perhesyiden vuoksi sivuun
- HIFK: maalivahtihankinta paljastui
- Kari Jalonen: päätös julki
- Rajua tekstiä: Suomalainen NHL-puolustaja haluaa siirron toiseen seuraan – ”Suoraan sanottuna…”
- TPS: raju takaisku!
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä
- THF: Raiskauskohussa ollutta ex-NHL-pelaajaa tarjottiin Liigaan – iso palkkatoive!
- Patrik Laineen Montreal painoi jättiuutisen tiskiin!
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- Olli Jokiselta suoraa puhetta Ilves-tappion jälkeen: ”Edes nämä pelaajat, jotka meillä on…”
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- HIFK:n uusin tempaus sai fanit raivon partaalle: ”V***u mikä rimanalitus”
- Suomalaishyökkääjälle näytettiin ovea NHL:ssä