Liigajoukkue mureni päivässä – maalivahti lähti NHL:ään ja kiekkopersoonan poika Mestikseen: ”Huippupelaajan elementit”
Kuva: Ilari Isotalo
Mestiksessä pelaava TUTO tiedotti nettisivuillaan peräti viidestä uudesta pelaajasopimuksesta. Joukkue hankki riveihinsä neljä uutta hyökkääjää ja yhden pakin.
Mielenkiintoisin nimi lienee laituri Jonne Jantunen. Pelicansista tullut hyökkääjä on legendaarisen kiekkopersoona Marko Jantusen poika. Nuori ehti pelaamaan lahtelaisjoukkueessa Liigaa 24 ottelun verran tehoin 1+6=7.
– Jantusella on kaikki huippupelaajan elementit olemassa. Häneltä löytyy liikettä, pelisilmää, taitoa ja tyyliä, mutta fysiikan puolella on vielä hommia tehtävänä. Ensi kauden ehdottomana tavoitteena on lopullinen läpimurto miesten peleihin, urheilutoimenjohtaja Elmo Aittola kommentoi.
Pelicansilla oli tiistaina outo päivä, kun joukkue menetti toisenkin pelaajan. Ykkösvahti Jakub Skarek suuntasi Tsekkiin.
TUTO:n muut uudet hyökkääjät ovat RoKista tuleva Aleksi Poikola, rapakon takaa Univ. of North Dakotasta kotimaahan palaava Joel Janatuinen ja Jokereista siirtyvä Erik Embrich. Uusi pakki puolestaan on TPS:stä lainalle tuleva Nuutti Viitasalo. Hän on pelannut TUTO:ssa tosin aiemminkin.
Jantusen lisäksi yksi viisikon mielenkiintoisimmista tapauksista on Janatuinen. NCAA:ssa neljä kautta pelannut laituri pääsi juhlimaan sarjan mestaruutta kaudella 2015-16.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Veteraanihyökkääjä jättää NHL:n – yllätyssiirto KHL:ään varmistui
- Stanley Cup -voittajan sopimus revittiin pikatahtiin – SHL-seuralle jättimäinen lasku
- Kärpät avasi Niklas Rubinin tilannetta – tähtivahdin paluuaikataulusta iso päivitys
- Jukurit teki kaksi pelaajakiinnitystä – yksi mies ulos
- JYP lainasi hyökkääjänsä toiseen seuraan
- Jättipalkkainen floppivahti: testisopimus uuteen NHL-seuraan
- HIFK-fanit sai tarpeekseen – nyt tehtiin radikaali päätös
- Alexander Nylander löysi uuden seuran NHL:stä
- 21-vuotiaasta NHL-lupauksesta pysäyttävä tieto – ”Älkää lopettako rukoilemista”
- Liigan hopeajoukkueelle järkyttävä selkäsauna – Jokereille kävi kylmästi
- Lähde: Jokerit virittelee viime hetken kaappausta Pohjois-Amerikasta
- Urheilucast: HIFK iski silmänsä Liiga-tähteen – Tappara vei nenän edestä
- Aleksandr Ovetshkin ongelmissa Venäjällä
- Urheilucast: HIFK:lle jättimäinen takaisku – tähtipelaajalla käsittämätöntä epäonnea!
- Eeli Tolvanen vaihtaa maisemaa NHL:ssä – nyt tuli uusi tieto!
- Liiga-valmentajat: tässä ovat ensi kauden suurimmat mestarisuosikit!
- Ilveksestä ja Ässistä tuttu suomalainen löysi uuden seuran – latoi viime kaudella huipputehot
- Liigan tähtipelaaja yhä ilman seuraa – ”Ei olisi yllätys, jos…”
- Suomi-sarjan joukkue saa vahvistuksen Liigasta!
- Liiga-konkari Tomi Sallinen: maisema vaihtuu!