Lähes tuhannen NHL-ottelun konkari suunnittelee paluuta taalajäille – toimittajalta täystyrmäys ajatukselle!

Montreal Canadiensin paidassa pitkän uran tehnyt venäläispuolustaja Andrei Markov tähyää useiden kiekkotoimittajien raporttien mukaan yhä vaihtoehtoja NHL-paluulleen kahden KHL-kauden jälkeen.
40-vuotias konkari on edustanut kahden viimeisen kauden ajan Ak Bars Kazania, mutta tiettävästi miehen kova 2,5 miljoonan dollarin palkkavaatimus on nyt osoittautumassa liian suureksi kaikille KHL-ehdokkaille.
NHL:n puolella vastaavasta palkasta on niin ikään turha haaveilla, joskin seurapomot ovat varsin skeptisiä myös ikämiesssarjassalaisen kyvystä pärjätä nyky-NHL:n vauhdissa.
Montreal Canadiensin sisäpiiritoimittaja Renaud Lavoie tyrmääkin Markovin paluuaikeet suoralta kädeltä.
– Yksi NHL:n GM, ja vannon ettei kyseessä ole (Canadiensin) Marc Bergevin, kertoi minulle: ”Renaud, jos pelaaja on jo häipynyt KHL:ään, se johtuu siitä ettei hän ole enää riittävän hyvä NHL:ään”, Lavoie kertoo.
Markov iski päättyneellä kaudella pelaamissaan 49 KHL-pelissä tehot 2+12. 990 NHL:n runkosarjaottelua pelanneen venäläispuolustajan paluu NHL:ään vaikuttaakin tällä hetkellä vahvasti kaukaa haetulta.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toimittaja: Carolina on raiskaussyytteistä vapautetun hyökkääjän kintereillä
- Lukko reagoi Nuutti Viitasalon rahanpesusyytteeseen – näin pelaaja kommentoi
- STT: Liiga-puolustaja sai syytteen rahanpesusta
- Suomalaistähdelle uusi sopimus – jatkaa suurseurassa
- KalPa teki maalivahtihankinnan – saapuu paikkaamaan loukkaantumista
- Liiga-jätti Miks Tumanovs vaihtaa seuraa!
- SK: Antti Raannan tilanteesta päivitys
- Yllätysveto: Liiga-floppi kutsuttiin NHL-leirille!
- Yli 400 NHL-ottelun mailataituri löysi uuden seuran!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon