Vancouver Canucks on päästämässä koko NHL-uransa seuraa edustaneen 33-vuotiaan puolustaja Alexander Edlerin vapailla markkinoille.

Canucksin sisäpiiritoimittaja Rick Dhaliwai kertoo seuran GM Jim Benningin tehneen Edlerille useita sopimustarjouksia, joista seurassa kaudesta 2006-07 pelannut ruotsalainen on kuitenkin kieltäytynyt.

Dhaliwai uskoo viisi miljoonaa dollaria kaudesta tähän asti tienanneen Edlerin hakevan urallaan vielä yhtä kovaa sopimusta, johon nuoriin tulevaisuuden pelaajiin panostava Canucks ei ilmeisesti ole valmis vastaamaan. Seuran beat-writer kuvailee Edleriä ”yhdeksi seurahistorian parhaista puolustajista”, jonka uran olisi suonut näkevän päätöksensä Canucks-nutussa.

Edler on pelannut Canucksin paidassa yhteensä 814 NHL:n runkosarjaottelua iskien niissä 368 (94+274) tehopistettä. Päättyneellä kaudella mies iski 56 runkosarjaottelussa mukavat 34 (10+24) tehopinnaa.