Oho! Suomalaisjoukkue teki historiaa, jääkiekkoinnostus räjähti käsiin – loppuottelu siirretään kotikaukalosta isompaan halliin
Kuva: Juha Tamminen
Imatran Ketterä teki maanantaina seurahistoriaa rynnimällä ensimmäistä kertaa koskaan Mestiksen finaaleihin. Joukkue kaatoi välieräsarjan neljännessä ja lopulta viimeiseksi jääneessä koitoksessa turkulaisen TUTO Hockeyn.
Jääkiekkoinnostus on nyt räjähtänyt Imatralla siinä määrin käsiin, että Ketterä joutuu pelaamaan finaalisarjan ensimmäisen kotiottelunsa reilun 30 kilometrin päässä Lappeenrannassa.
– Meillä on ollut kaksi välierää halli täynnä ja nykyisellä kapasiteetilla kaikki eivät finaaleissa halliin mahdu. Haluamme tällä varmistaa, että kaikki halukkaat pääsevät näkemään ainakin yhden finaalipelin paikanpäälle, Ketterän puheenjohtaja Mikko Partanen kommentoi ottelusiirtoa joukkueen kotisivuilla julkaistussa tiedotteessa.
Imatran jäähalli vetää Wikipedian mukaan 1 200 katsojaa. Liigajoukkue SaiPan kotihalliin puolestaan mahtuu saman lähteen mukaan reilut 4 800 silmäparia.
– Taloudellisesti ottelun siirtäminen on myös merkittävä asia, ja jo nyt näyttää siltä, että ottelun aitiot tullaan myymään loppuun, Partanen lisäsi.
Finaalipaikka on SaiPan mieleen.
Ketterän loppuotteluvastustaja selviää myöhemmin. Toinen välieräsarja LeKin ja KeuPa HT:n välillä on voitoissa 2-2.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jussi Ahokas: huippusuoritus!
- Roope Taponen: sopimus purettu!
- Tässä Leijonien kentälliset lauantain Sveitsi-otteluun
- NHL-seura kiinnitti tähtihyökkääjänsä – iso jatkosopimus kouraan
- Leijonista ikäviä loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa ulos
- 19 vuoden odotus on päättynyt – Buffalo Sabres teki kovan tempun NHL:ssä!
- Sikailu kostautui – Mikko Rantaselle mittavat sakot
- Kanadan MM-joukkueelle huonoja uutisia
- Lehti: Maalitykki Reid Gardiner vaihtaa seuraa
- Leijonista tuttu Robert Leino: uusi seura
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Ilves-tähti katosi yllättäen kesken pudotuspelien – AL: nyt selvisi totuus
- Mestis-seura räväytti – Kärppien monivuotinen hyökkääjä palaa Suomeen!
- Leijonille huippuvahvistus – viime MM-kisojen ykköstähti liittyy joukkueeseen
- TPS hankki kovan paluumuuttajan – haaviin tuore pistepörssivoittaja!