Jack Hughes latonut järjettömät tehot nuorten MM-jäillä – jääkö Kaapo Kakko auttamatta varjoon? Näin Yle Urheilun asiantuntija kommentoi sivulle

Yle Urheilun asiantuntija ja mm. Mestiksessä useita joukkueita luotsannut Juha Juujärvi antoi nykyisen näkemyksensä (lue Ylen alkuperäinen juttu linkin takaa) jääkiekkomaailman kenties kuumimmasta puheenaiheesta, eli Jack Hughes vastaan Kaapo Kakko.
Ensiksi mainittu kiskoi Yhdysvallat välieriin alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa torstaina, kun tähtipaidat retuuttivat Suomea numeroin 6-0. Kakko pelasi samaan aikaan Leijonien paidassa Kouvolassa jakaen ällistyttäviä syöttöjä ja osoittaen muutenkin pelisilmäänsä 5-4-voittoon päättyneessä Ruotsi-pelissä.
– Kaksi huippuyksilöä ehdottomasti. Molemmat ovat pelinopeita, ja -taitavia sekä pystyvät hahmottamaan kiekon kanssa kentän todella hyvin. Kakko on pelannut enemmän miesten pelejä ja on ehkä sitä kautta kovempi kamppailuissa ja terävämpi liikkeissä, Juujärvi sanoi Ylelle.
Hughes on latonut nuorten MM-jäillä mielettömät tehot 8+8=16. Niillä irtoaa pistepörssin kärkipaikka, luonnollisesti. Plusmiinuslukemakin on järjetön +10.
– Toisaalta näyttäisi nyt siltä, että Hughesin viimeistelytaito olisi jopa Kakkoakin kovempi, ja pitää muistaa, että puhutaan kuitenkin kahdesta aivan huippuyksilöstä.
Juujärvi näkee yhden selvän eron pelaajien välillä.
– Minusta Hughes on enemmän sentterityyppi, kun taas Kakko on ehkä enemmän laituri, vaikka pystyy pelaamaan myös keskellä.
Hughesin edustama USA pelaa viikonloppuna U18-kisojen välierissä, Kakko ja Leijonat jatkavat matkaansa perjantai-illaksi Helsinkiin toiseen Ruotsi-otteluun.
LUE MAAJOUKKUEKIEKOSTA MYÖS:
Ruotsille takapakkia – kaksi NHL:n supertähteä eivät lähde MM-jäille
USA:lle megavahvistus? NHL-seuran supertähti harkitsee MM-kisamatkaa
SUOMIKIEKKO KOUVOLASSA – Suomi kuritti Ruotsia uskomattomalla tavalla – pelissä silti paljon epäkohtia: ”Jäi vähän p*ska maku…”
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Tässä James van Riemsdykin uusi NHL-seura!
- Jesse Puljujärven siirtosaagassa käänne – tässä uusi seura?
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Mitch Marnerilta viiltävä kuitti Torontolle – paljasti syyn Vegas-siirrolle
- NHL-supertähden loukkaantumisesta uutta tietoa: ”Tuskin pelaan enää”
- Carolina Hurricanes hankki tähtipuolustajan pelajaakaupalla NHL:ssä – isolla hintalapulla
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Kaapo Kähkönen löysi uuden osoitteen NHL:stä!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- Michael Jolyn uusi joukkue selvisi!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Nyt jysähti – Jevgeni Kuznetsov tekemässä paluun NHL:ään!