Täh? Aleksander Barkovin joukkuekaveri on tässä koko NHL:n surkein – ylsi silti harvinaiseen temppuun

Aleksander Barkovin kipparoiman Florida Panthersin Jonathan Huberdeaun osalta NHL-kauden ensimmäinen puolisko on ollut melkoista vuoristorataa. Laituri on takonut tällä kaudella jo 48 (12+36) pistettä 46 ottelussa, mutta toisaalta tehotilasto on pinnoihin nähden ällistyttävän huono -23. Se on heikoin koko sarjassa.
Kun kanadalainen takoi taannoin 47 pinnaa rikki, antoi hän ainakin edustamansa joukkueen leirissä oivan osoituksen siitä, kuinka historiallisen kovassa vireessä hän on. Tuo mainittu pistemäärä oli nimittäin jaetusti toiseksi eniten joukkueen kauden 45 ensimmäisessä ottelussa kautta aikain.
Nyt pantteripaidat ovat pelanneet jo 46 kamppailua ja Huberdeau takonut siis 48 pinnaa. Joukkue jysäytti viime yönä pommin kaatamalla NHL:n ensimmäisen puoliskon kenties kirkkaimman yllättäjän, eli Toronto Maple Leafsin numeroin 3-1. Huberdeau kasvatti kauden pistesaalistaan yhdellä syöttämällä Panthersin toisen rysän.
Suomeksi sanottuna Huberdeau osaa siis edelleen viimeistellä, vaikka muuten peli sakkaa pahasti ehkä niin pelaajalla kuin etenkin joukkueella. Ei tehotilastoon ole kertynyt lukemaa -23 pelkästään huonolla tuurilla kauden ollessa jo yli puolen välin.
LUE NHL:STÄ LISÄÄ TUOREIMPIA:
Lähellä oli! NHL:n ykkösvarauksen haave huikeasta tempusta romukoppaan viimeisessä mahdollisessa koitoksessa
Oho! NHL:n pistelinko pelikieltoon karun sikailun jälkeen – menettää tuntuvan osan palkastaan
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Suomalaislupaukselle ikävä takaisku – NHL-leiri jää väliin
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan