Stanley Cup-voittaja ajautui lääkeriippuvuuden kierteeseen – kannabiksesta tuli odottamaton pelastaja: ”Se muutti elämäni”
Yli 800 NHL-ottelua urallaan pelannut hyökkääjä Jeff Friesen kertoi omista kokemuksistaan liittyen kivun lievittämiseen. Friesen kärsi urallaan useista eri vammoista, joiden myötä hänelle määrättiin lääkärin toimesta erilaisia lääkkeitä.
Lopettamisen myötä kanadalainen päätti olla ottamatta enää lääkkeitä, jotka eivät ratkaisseet ongelmia. Kipujen katoamisen sijaan hän sai kokea, että aiemmat vaivat korvattiin uusilla vaivoilla. Friesen halusi lopettaa kierteen, jonka hän huomasi johtavan nopeasti lääkeriippuvuuteen.
Hänen pelastajakseen osoittautui odottamaton asia: kannabis.
– Hieman yli 11 vuotta sitten, sain lääkekannabista kipujen hoitamiseen. Se oli viimeinen keino, mutta rehellisesti sanottuna sen olisi pitänyt olla ensimmäinen. Se olisi säästänyt arvokasta aikaa ja energiaa. Ihmeellinen kokemukseni lääkekannabiksen kanssa antoi minulle mahdollisuuden lopettaa lääkeaineiden käytön lähes välittömästi. Kun en kärsinyt enää negatiivisista sivuvaikutuksista tai uneliaisuudesa, tunsin itseni älyllisesti ja fyysisesti keskittyneeksi – tunsin olevani jälleen oma itseni, Friesen kertoo Westwordin haastattelussa.
– Se oli vastaus, jota olin etsinyt ja rehellisesti sanottuna se muutti elämäni. Edelleen, selvistä tuloksista huolimatta, tunsin pakonomaista tarvetta pitää lääkitykseni salaisuutensa vuosia. Aikoinaan marihuanan ympärillä oli enemmän stigmaa kuin nykyään – vaikka elin Kaliforniassa, jossa se oli laillista lääkinnällisiin tarkoituksiin.
Friesen muistuttaa, että asenteet kannabiksen suhteen ovat muuttuneet jo lainsäädännöllisellä tasolla merkittävästi. Vuonna 2003 Stanley Cupia New Jersey Devilsin paidassa juhlinut kanadalainen odottaakin yhä useamman ihmisen löytävän kasvin.
– Lähestymme laajamittaista laillistamista. Asia on saamassa vauhtia, eikä ole merkkejä hidastumisesta. Samalla kun Kanadassa kannabiksesta tehtiin lainsäädännöllisesti laillista koko maassa ja useat Yhdysvaltain osavaltiot ovat myös tehneet saman, on selvää, että urheilijat ja ei-urheilijat löytävät kannabiksesta ennennäkemätöntä helpotusta. Kehitys kannabiksen stigmatisoinnin lopettamiseksi jatkuu ja olemme matkalla siihen, että kasvin lääkinnälliset hyödyt ovat ovat maailmanlaajuisesti hyödynnettävissä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Liigan pudotuspeliennakko – Tappara & KooKoo: Rysähtääkö finaalisarjassa kaikkien aikojen sensaatio?
- Leijonat iskee Tshekin kimppuun – tässä kentälliset otteluun
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Lauri Marjamäki: uusi työpesti!
- Elmeri Eronen jättää Liiga-kaukalot – uusi joukkue selvillä!
- Lehti: HIFK:n ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- NHL:n pudotuspeleissä huima temppu – tässä toisen kierroksen ensimmäinen ottelupari
- Tämä ei lupaa hyvää: Oliver Kapasesta surkea havainto
- Vezina-finalistit julki: NHL:n paras maalivahti löytyy tästä kolmikosta
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- IL: HIFK kävi ryöstöretkellä Liigan välieräjoukkueessa – Olli Jokisella selvä teema
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- HPK rysäytti: Tiskiin 10 pelaajasopimusta – neljä uutta hankintaa
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut