Jymypommi! Pekka Rinteen ja Eeli Tolvasen joukkuetoverille hurja 27 NHL-ottelun pelikielto – taustalla harmittava syy
Pekka Rinteen, Eeli Tolvasen ja Miikka Salomäen edustaman Nashville Predatorsin hyökkääjä Austin Watson on saanut NHL:ltä 27 ottelun mittaisen pelikiellon.
Syy pelikieltoon johtuu Watsonin kaukalon ulkopuolisista toilailusta, kun hän pahoinpiteli kesäkuussa vaimonsa Karly Watsonin. 26-vuotias kanadalainen myönsi myöhemmin tekonsa.
– Olen saanut selvillä, että Nashville Predatorsin pelaajalla Austin Watsonilla oli fyysinen yhteenotto hänen perheen sisäisen henkilön kanssa. Tutkimme erityiset faktat, jotka liittyivät tähän tapaukseen ja sen henkilöihin. Tämänpäiväinen päätöksemme on välttämätön ja johdonmukainen NHL:n vahvaan näkökantaan, joka ei hyväksy tämäntyyppistä toimintaa, NHL:n komissaari Gary Bettman perusteli pelikieltoa tiedotteessa.
Sportsnetin toimittajan Chris Johnstonin mukaan NHL:n pelaajayhdistys aikoo tehdä valituksen Watsonin pelikiellosta.
Watson pelasi viime kaudella 76 ottelua tehopistein 14+5=19. Rajusta pelityylistään tunnettu 193-senttinen hyökkääjä summasi yhteensä huimat 123 jäähyminuuttia.
The NHL has suspended #preds Austin Watson 27 games for "unacceptable off-ice conduct." He plead no contest to a charge of domestic assault in July.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kärpät vahvistuu! Haaviin puolustaja Ruotsista
- Vaasan Sport: pitkäaikaisen ulkomaalaisvahvistuksen sopimus purettu!
- Tässä Leijonien ketjut – tähtihyökkääjälle kävi kova kohtalo!
- Emil Pieniniemi: yllätyskäänne!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
