NHL:ssä työttömäksi jääneestä suomalaisesta upea arvio – ”Hän on markkinoiden paras!”
NHL-joukkue Dallas Starsin suomalaismaalivahti Kari Lehtonen on toistaiseksi ilman sopimusta ensi kaudesta. Lehtonen pelasi päättyneellä kaudella jo yhdeksännen peräkkäisen kautensa tähtipaidassa.
Ennen Dallasia Lehtonen, 34, pelasi kausina 2003–09 Atlanta Thrashersissa. Kaikkiaan Jokerien kasvatilla on siis takanaan kunnioitettava 15 vuoden ura Pohjois-Amerikassa.
Mutta onko se ura todellakin takana? Lehtonen ei saanut jatkosopimusta Starsilta ja on nyt vapailla markkinoilla. Suurin syy Starsin haluttomuuteen jatkaa yhteistyötä suomalaiskonkarin kanssa lienee se, että tämä nautti viime kaudella muhkeaa 5,9 miljoonan dollarin palkkaa. Se on melko paljon kakkosvahdille.
Nyt Lehtonen siis odottelee tarjouksia muilta joukkueilta. Mikäli Lehtonen suostuu tuntuvahkoon palkan alennukseen, ottajia luulisi löytyvän. Kanadalaisen Sportsnet-sivuston mukaan Lehtonen on nimittäin paras tarjolla olevista vapaista maalivahdeista.
Sivusto listasi mielestään markkinoiden kymmenen parasta vapaata agenttia, ja Lehtonen on listan ainoa maalivahti sijalla 10. Sivustollakin muistutetaan, että Lehtosesta ei kuitenkaan välttämättä ole enää ykkösvahdiksi NHL:ään.
– Lehtosen vaikeudet sinä aikana, kun Dallasin ykkösvahti Ben Bishop oli loukkaantuneena, alleviivasivat sitä faktaa, että Lehtonen ei enää pysty kantamaan ykkösvahdin taakkaa. Silti hän on laadukkain markkinoilla oleva kakkosvahti, sivustolla kirjoitetaan.
– Suurin osa hänen suuntaansa kohdistetusta vihasta johtui hänen liian suuresta palkastaan. Veteraanin tilastot olivat itse asiassa kunnioitettavat: 15 voittoa, 14 tappiota ja kolme tasapeliä, ja joukossa oli nollapeli. Torjuntaprosentti 91,2 on hänen uransa keskiarvon luokkaa. Oikealla hinnalla hän olisi oikein hyvä kakkosvahti, Sportsnet arvioi.
Dallasia tarkasti seuraava radiotoimittaja Bruce LeVine ylisti suomalaiskonkaria jo viikko sitten twitter-tilillään.
– Kun hän tuli Atlantasta (kaudella 2009-10), ihmiset sanoivat, että hän on lihava ja laiska. Kukaan ei tehnyt kovempaa töitä ollakseen hyvä maalivahti. Monena vuotena hän oli ainoa syy, miksi Dallas pystyi edes tavoittelemaan pudotuspelipaikkaa. Tämä ei päättynyt kuten hän halusi, mutta älkää ikinä moittiko hänen omistautumistaan lajille, LeVine kirjoitti.
Lue Sportsnetin juttu kokonaisuudessaan tästä linkistä.
Today officially ends Kari Lehtonen‘s time as a Star. When traded from Atlanta, they said he was fat& lazy. No one worked harder to be a quality goalie and for many years he was the only reason DAL had a playoff chance. Didn’t end the way he wanted, but never deny his dedication.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lähde: tästä syystä Darnell Nurse haluaa ulos Edmontonista
- Liiga-seurat ruotsalaissentterin perässä – valitsi rahakkaan tarjouksen ulkomailta
- TPS vahvisti maalivahtiosastoaan: ”Jäi hyvä maku”
- HS: Kiekko-Espoolle taas ruma taloudellinen selkäsauna
- VB: Liiga-seura naarasi vahvistuksen Pohjois-Amerikasta – pelannut Suomessa ennenkin
- The Fourth Period: Darnell Nurse hyväksyisi siirron ainakin näihin NHL-seuroihin
- Leevi Teissala löysi uuden joukkueen!
- Vegas Golden Knightsille tipahti surkeita uutisia NHL-finaaleissa
- John Tortorella tulistui toimittajalle tappion jälkeen: ”Ei h*lvetti”
- Sebastian Aholta jäätävä temppu – Carolina nousi voiton päähän Stanley Cupista!
- Urheilucast: Eemeli Suomi palaa Liigaan? Nyt tipahti melkoinen siirtohuhu
- Nyt se on julki – tässä Leijonien lohko MM-kisoihin 2027!
- Kärppien uusi pelaajahankinta lipsahti julki – somevideo ei jätä mitään arvailujen varaan
- Patrik Laineen vaimo jätti tunteikkaat hyvästit – ”Eniten jään kaipaamaan…”
- Urheilucast: Lukas Haudum tienaa valtavaa palkkaa TPS:ssä, luvut julki – ”Ennenkuulumatonta”
- Carl Klingberg: uusi Liiga-seura!
- IS: Jesse Puljujärven MM-mitalin varastanutta henkilöä odottaa karu yllätys
- Jarmo Kekäläinen yritti hankkia NHL-supertähden – nyt tapahtui iso käänne!
- KalPan mestarijoukkueen sankari: uusi seura selvillä!
- Entisen Liiga-vahdin KHL-sopimus purettu – tavoittelee NHL-paluuta