Hannu Aravirta katseli huolestuneena Korea-ottelua – ”Ei ollut hyvä juttu”
Suomen jääkiekkoleijonat eteni Pyeongchangin olympialaisissa odotetusti kahdeksan parhaan joukkoon kaatamalla kisojen isäntämaan Etelä-Korean maalein 5-2. Ottelu ei kuitenkaan ollut helppo, sillä Suomi lähes menetti ottelun toisessa erässä kolmen maalin johdon Korean kaventaessa nopeilla maaleilla tilanteeksi 3–2.
Leijonien monivuotinen päävalmentaja Hannu Aravirta seurasi ottelun tarkasti ja ruotii näkemäänsä haastattelussamme.
”Ara”, mitä sanot Leijonien ensimmäisestä kerrasta poikki -ottelusta?
– Siitä tuli epämiellyttävä kokemus erän ajaksi, kun kaasujalka nousi 3-0:ssa. Tyypillinen altavastaaja vastaan ennakkosuosikki -ottelu. Altavastaaja kiinnostui luonnostaan ja suosikilla innostuminen ei ollut mukana. Tämä ottelu oli tyypillinen osoitus siitä. Näissä otteluissa juoni on myös se, että kun olet kiekollisesti vahva, altavastaaja ottaa aina ne tietyt jäähyt, ja Suomen ylivoimahan oli huikea. Maalivahti onnistui myös erinomaisesti.
Mitkä asiat erityisesti mietityttävät?
– En tiedä, paljonko tätä kannattaa huomista Kanada-ottelua varten ajatella. Puolustusalueen puolustuspelin intensiteetti mietityttää. Korea sai yllättävän pitkiä pyörityksiä, emmekä päässeet riittävästi iskemään ja riistämään. Ruotsihan pyöritti meitä yhden erän ajan.
– Olemme myös yhden ylivoiman varassa, ja haluaisin saada onnistumisia laajemmalla rintamalla. Olisiko joukkueessa ollut myös hieman tunnevajausta? Haluaisin nähdä räjähtelyä ja leimahduksia, mutta Kanadan kohtaaminen auttaa varmaan tässä, Aravirta ennakoi.
Mikä merkitys on sillä, että joukkue joutui urakoimaan ns. ylimääräisen ottelun verrattuna puolivälierävastustaja Kanadaan?
– Kello on yli puolenyön Koreassa, kun mennään nukkumaan. Pelaajat käyvät kierroksilla ja ajatus käy vielä. Kuinka päästään irti tämän ottelun ajatuksista? Ei ollut hyvä asia, että tähän tuli tällainen peli, sillä se vei varmasti henkistä ja fyysistä energiaa. Kanada-pelistä tulee fyysinen, eli vaihtojen pituus pitää miettiä tarkkaan. Tämä peli ei ollut positiivinen juttu, Aravirta puntaroi.
LUE MYÖS:
- Carolinan mestaripakki: siirtopyyntö!
- IS: Ilveksen nuori tähti katosi kokoonpanosta – kysymysmerkkejä ilmoilla: ”Ei ole loukissa”
- Columbus naarasi uuden maalivahdin – 39-vuotias NHL-veteraani haaviin
- NHL:stä kajahti – Jarmo Kekäläinen kiinnitti huippulupauksen yli 50 miljoonan dollarin jättisopimuksella
- Liiga-seuralta karu tiedote – ulkomaalaisvahvistus ei pelaa enää tänä vuonna
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!
- Montreal Canadiens teki ison kiinnityksen!
- Patrik Laineen vaimolta vihiä tulevasta
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Tapparasta tuttu lupaus sivuun – hakeutui NHL:n hoito-ohjelmaan
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Paluu vanhaan seuraan? Patrik Laineelle nousi yllättävä vaihtoehto
- Iso kunnia – Leijonien tähti valittiin jättiseuran kapteeniksi!
- Markus Oden: siirto Pohjois-Amerikkaan