Kommentti: Sebastian Ahon edustaman Carolinan syöksy NHL:ssä ohi – johtajat palauttavat voittamisen kulttuurin
Scott Darling, Trevor van Riemsdyk, Justin Williams ja Marcus Krüger.
Kyseiset hankinnat kertovat siitä, että jonkinlaista uudelleenrakennusta tekevä Carolina Hurricanes on yksi kesän pelaajamarkkinoilla parhaiten onnistuneista joukkueista.
Hurrikaanipaidat pääsevät tosissaan yrittämään paluuta NHL:n pudotuspeleihin.
Edellisen kerran kaudella 2008-09 runkosarjasta jatkoon tiensä raivannut Hurricanes on ollut melkoisessa syöksykierteessä viime vuodet. Menneinä kausina joukkueen marginaali viimeiseen jatkajaan on konferenssissa ollut kaikkea mahdollista kahden ja 27 pisteen välillä.
Viime talvena Carolinasta paistoi se, että joukkueesta puuttui oikea, panoksellaan voiton avaimet tarjoava liideri. Siitäkin huolimatta, että ykkössentteri Jordan Staal pelasi suhteellisen hyvän sesongin.
Puhtaasti tilastot kertovat tämän, sillä esimerkiksi tehopörssissä täysin omilla luvuillaan olleiden puolustajien Jaccob Slavinin ja Brett Pescen sekä Lee Stempniakin takana muut olivat enemmän ja vähemmän pakkasella.
Valoisampi tulevaisuus
Ensi kaudella pettymysten kierre hyvin todennäköisesti katkeaa. Uudet hankinnat eivät ehkä loista illasta toiseen otsikoissa Sidney Crosbyn tapaan, mutta joukkueelleen heidän arvonsa on hurjan suuri. Alussa mainittu nelikko tuo Hurricanesiin kokemusta ja johtajuutta, jota ei voi tippaakaan vähätellä kauden vanhetessa. Taalajäillä jo kyntensä näyttänyt Darling, tunnollinen peruspakki van Riemsdyk, kevään taistojen lähestyessä kuumeneva Williams ja tietokonemainen sekä tunnollisesti alaspäin pelaava Krüger tuovat jokaiselle osa-alueelle osaamista joukkueeseen, joka on realistinen menestyjä ensi kaudella. Jos joukkue tarvitsee liidereitä kaukaloon, sama pätee myös koppiin. Nyt johtajuutta löytyy. Stanley Cup -mestaruuksia 2010-luvulla juhlineet Darling, van Riemsdyk, Williams ja Krüger pystyvät tuomaan tuuliajoilla olleeseen nippuun esimerkillään luottoa siihen, että joukkue voi ensi kaudella oikeasti olla voittava miehistö. Pettymysten runteleman Carolinan monellakaan pelaajalla ei ole paljon kokemusta pitkästä keväästä. Vielä.LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kavala offer sheet -tarjous julki NHL:ssä – ”Likainen temppu”
- Patrik Laineen ympärillä paljastui uusi NHL-käänne
- Nyt se varmistui – tässä on Edmontonin uusi ykkösvahti NHL:ssä!
- Jättitaakka pois – Edmonton rysäytti ison kaupan NHL:ssä!
- Nyt jysähti – Leijonien MM-kultasankari siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Jymykäänne: Carolinalle karmea isku – NHL-tähti loikkasi vihollisen leiriin
- Kasperi Kapasen NHL-osoite on nyt selvillä – palkka tuplaantui!
- Tässä NHL:n vapaiden markkinoiden merkittävimmät sopimukset
- NHL:n tähtivahti vaihtaa seuraa – Sergei Bobrovski allekirjoitti jättidiilin
- Matias Maccelli: uusi NHL-seura löytyi nopeasti
- Antti Pennanen: raskas henkilökohtainen paljastus – “En jaksa enää”
- Ei jatkoa NHL:ssä – Dallas Stars hylkäsi suomalaisen
- Sveitsi jää taakse – luottosentteri palaa Liigaan
- TSN: Suomalaisjytky Floridassa – ratkaisu voi tulla jo tänään
- Aleksander Barkovin Florida teki yllättävän NHL-kaupan – iso muutos alkaa
- Täyskäännös NHL:ssä – Jesperi Kotkaniemen kohtalo meni päälaelleen viime hetkellä
- Pistetykki lähti KalPasta – uusi seura käytännössä selvillä
- NHL:ssä jysähti jättikauppa – Vegas Golden Knights myi kovimman maalitykkinsä!
- Leijonien tehopuolustajalle tyly uutinen – lähtopassit SHL:ssä: ”Emme näe käyttöä”
- Matias Maccellin seura NHL:ssä vaihtuu