Ville Leinolle odotetusti lähtö Ruotsista – uran jatko kysymysmerkkinä
Kuva: Ilari Isotalo
Ruotsin pääsarjan SHL:n runkosarjan voittanut, mutta pudotuspeleissä tylysti puolivälierissä Brynäsille pudonnut Växjö Lakers on ilmoittanut verkkosivuillaan torstaina, että neljä kuluneen kauden ulkomaalaisvahvistusta jatkaa uusiin maisemiin.
Hyökkääjien Jeff Tambellinin ja Josh Hennessyn lisäksi entisen suomalaisen NHL-tähden Ville Leinon ura Växjössä on tullut päätökseen. Lisäksi joukkueen tähtipuolustaja Nick Bailen on jatkamassa uraansa KHL:ssä.
– Jeffillä, Joshilla ja Villellä kaikilla kolmella oli päättyvät sopimukset, joita emme nykyisessä tilanteessamme aio jatkaa. Nick puolestaan aikoo käyttää sopimuksessa olleen KHL-pykälän ja aikoo siitä syystä lähteä, seuran urheilujohtaja Henrik Evertsson sanoo tiedotteessa.
33-vuotias Leino saapui Växjön riveihin kesken viime kauden. Ajoittain hyviä otteita esittänyt kiekkotaituri ei löytänyt tasaisuutta tehopisteisiinsä. Tällä kaudella Leino viimeisteli runkosarjassa 23 tehopistettä 44 ottelussa.
Leino tienaa edelleen yli miljoona dollaria vuodessa NHL-seura Buffalo Sabresista, jonka kanssa hän purki sopimuksensa vuonna 2014.
LUE MYÖS:
- Liigan supertähdelle jysähti raju pelikielto – tällaista ei ole ennen nähty!
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- NY Rangersille uusi maalivahti – tuttu NHL-nimi hätiin!
- Mikko Rantaselle suora uhkaus NHL:ssä – vastustajalta hyytävät sanat!
- Connor Hellebuyck kaupattiin NHL:ssä – Winnipegistä paljastava kommentti: ”Tilanne on varjostanut meitä”
- Suomalaistähti hurjassa vireessä Sveitsissä: nousi maalipörssin kärkeen – ohitti jo viime kauden maalimääränsä
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Liigan supertähti heitettiin suihkuun puremisesta – uhri MTV:lle: ”Kynnestä meni hammas läpi”
- Ville Koivunen nousi jatkoaikasankariksi NHL:ssä – napakka kuti ohi Juuse Saroksen
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- IL: Kari Jalosen hurja palkka julki – näin paljon jäi pöydälle
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Urheilucast: Kovaa puhetta Kari Jalosen Tappara-lähdöstä – ”Joukkue ei ollut hansikkaassa”
- Tapparan valmennukseen tarjolla todellinen yllätysnimi – ”Olen valmis!”
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – tilalle melkoinen nimi!
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!