Irlantilaistaho väitti NHL-pelaajien kääntävän pelivireensä alkoholilla ja seksillä – täystyrmäys tuli!
Irlantilaisen The Irish Timesin toimittajan Lee Chinin raportti ja väitteet NHL-seura Vancouver Canucksin ”arjesta” ovat saaneet täystyrmäyksen.
Chin osallistui TV-sarjaan The Toughest Trade, jossa hän “vaihtoi elämäänsä” entisen Vancouver Canucksin maalivahdin Alex Auldin kanssa. Chin vietti kuukauden Canucksin kanssa.
Antamiensa väitteiden mukaan Chin teki löytöjä muun muassa NHL-pelaajien alkoholin käytöstä.
– Juomakulttuuri mikä heillä on… En voinut uskoa sitä. He vetivät kaljatuoppeja päivää ennen otteluita. Ihan vain lounaalla, Chin kirjoitti.
Erityisesti porua nousi Chinin esittelemästä “change up” -tapauksesta, jonka mukaan huonossa pelivireessä oleva pelaaja saa valmentajaltaan käskyn käydä juomassa olutta ja harrastamassa seksiä naisten kanssa.
– Kun pelaaja ei ole vireessä, valmentaja päättää tehdä “change upin” pelaajalle, eli hänen täytyy mennä vetämään päänsä täyteen alkoholia ja tulla seuraavana päivänä paikalle uudella “ei kiinnosta” -asenteella.
– He lähettävät huonossa vireessä olevan pelaajan juomaan 20 olutta, olemaan monen naisen kanssa ja tekemään mitä hän haluaa. Niin he elävät. Se on heidän kulttuurinsa. Siihen he uskovat. He päästelevät höyryjä siten. En usko, että siinä on mitään tiedettä taustalla, Chin hämmästeli.
Raportti nousi nopeasti otsikoihin Pohjois-Amerikassa.
Sitä ei katsottu hyvällä Canucksissa, joka joutui kiusalliseen valoon raportin myötä.
– Hyväksyimme vasta pyynnön Chiniltä TV-ohjelmaa varten. Olimme pettyneitä, kun kuulimme siitä, mitä hän oli kirjoittanut kokemastaan Irish Timesiin, Canucksin presidentti Trevor Linden sanoi seuran tiedotteessa Yahoon mukaan.
– Olettamukset, joita Chin esitti jääkiekkokulttuurista, olivat perusteettomia ja täysin vääriä.
– Nuo eivät heijastu mitenkään pelaajiimme, heidän tapoihin tai lajimme sisällä olevaan kulttuuriin, Linden jyrähti.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suru-uutinen KHL:stä – entinen huippumaalivahti kuoli vain 39-vuotiaana
- Pittsburgh Penguins kiinnitti luottohyökkääjänsä – 14 miljoonan dollarin sopimus
- Ässät vahvistuu kanadalaisella maalitykillä – ”Hyökkäyssuuntaan taitava pelaaja”
- Juha-Pekka Hytönen teki yllätysliikkeen
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- NHL-kohupuolustaja: pikapotkut SHL:ssä
- Venäjä pysyy yhä ulkona MM-kisoista – näin IIHF perusteli
- Tärkeä jatkosopimus – Pelicans kiinnitti luottopuolustajansa
- Pelicans nappasi tehomiehen Ruotsista
- NHL-seura lähetti valmentajansa Venäjälle vahtimaan superlupaustaan – iso muutos
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Urheilucast: Teemu Turusen eteen lyötiin ”täysin hävytön” tarjous – nämä Liiga-seurat kintereillä!
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Floridassa tapahtuu: Patrik Laine pelaa!
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Nuoret Leijonat: huipputulos!