Koko kauden sivussa olleen NHL-legendan uran jatko harkinnan alla – ”Fyysisesti olen valmis jatkamaan”

New Jersey Devils -legenda Patrik Elias harkitsee tosissaan uransa jatkoa. Lukuisista loukkaantumisista urallaan kärsinyt Elias on ollut sivussa viime kauden alusta saakka polvivamman takia.
40-vuotias tsekkiveteraani on pelannut urallaan 1240 ottelua, ja kaikki New Jersey Devilsin riveissä. Hän on Devilsin historian paras maalintekijä (408), syöttelijä (617) ja pistemies (1025).
Eliaksen mielestä päätös uran jatkamisesta pitää tehdä nopeasti, koska aikaraja sopimuksen tekemiseen on maaliskuun 1. päivä.
– Aika on nyt. Puhuin Devilsin GM Ray Sherolle ennen joulua ja kerroin hänelle miltä minusta tuntuu fyysisesti. Rehellisesti sanoen, fyysisesti olisin valmis jatkamaan, mutta se on enemmän kiinni mentaalipuolen asioista. Sitä on vaikea selittää, kertoo Elias NHL.comille.
– Kun käyt läpi paljon loukkaantumisisa, se jättää sinut epäilemään, mutta samaan aikaan tajuamaan ”ehkä minulle on jotain muutakin kuin jääkiekko.” Tietenkin perheesta nauttiminen ja asioiden tekeminen mitä en ole voinut tehdä 25-30 vuoteen. Henkisesti olen lähempänä haluamassa niitä asioita.
New Jersey vaihtoi hyökkääjä Vernon Fiddlerin launtaina Nashville Predatorsiin, joten Devilsin joukkueessa olisi Eliakselle tilaan. Nyt päätös on vain hänen käsissään.
– Minun pitää tehdä päätös pian, eikä vain olla rehellinen itselleni, vaan samaan aikaan kunnioittaa myös muita joukkueen pelaajia.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Lähde: Liiga-vahti saanut kaksi sopimustarjousta
- Pittsburgh teki päätöksensä: Jevgeni Malkinista tipahti jättimäinen paljastus
- Uusiin maisemiin – Liigasta tuttu suomalaisvahti vaihtaa seuraa
- USA julkisti ensimmäiset pelaajansa olympialaisiin!
- Kanadan ensimmäiset olympiavalinnat julki – hurja lista NHL-supertähtiä
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Huipputulos! KalPa takoi komeat voitot
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue