Noin vähän? – Lukko-hyökkääjälle yllättävän lyhyt pelikielto törkeästä tempusta

Lukon hyökkääjä Ilmari Pitkänen on saanut vain kolmen ottelun pelikiellon taklauksestaan, minkä hän esitteli vierasottelussa Pelicansia vastaan.
Pitkänen taklasi hyppäämällä ja lopulta kyynärpäällä saattaen Pelicansin hyökkääjää Kimi Koivistoa päähän.
Tämä tuotti vain kolmen ottelun pelikiellon Pitkäselle.
Liigan kurinpitäjä Sampo Liusjärvi ei pitänyt taklausta kyynärpäällä suoritettuna, vaan nimitti taklauksen tapahtuneen olkapäällä.
– Videotallenteelta tehtyjen havaintojen mukaan Pitkänen suorittaa taklauksen voimakkaasti ponnistamalla ylöspäin ja osuen ensimmäisenä Koivistoa päähän. Kontakti Koiviston päähän tapahtuu olkapäällä – ei kyynärpäällä – joka nousee ylös vasta kontaktin jälkeen. Kyseessä on päähän kohdistuva taklaus, jolla on piittaamattomasti vaarannettu vastustajaa ja josta tulee tuomita ottelurangaistus säännön 124 iii-kohdan mukaisesti.
Tapauksessa on myös vertailtu aiempaan Vaasan Sportin Filip Riskan saamaan pelikieltoon. Riska sai viiden ottelun kakun, kun hän taklasi kyynärpää edellä Pelicansin Taavi Vartiaista päähän.
– Pelikiellon keston harkinnassa on otettu huomioon taklauksen suorittaminen ylöspäin ponnistamalla ja taklauksen osuminen ensimmäisenä taklattavan pelaajan päähän. Taklaus ei kuitenkaan ole yhtä moitittava kuin esimerkiksi päätöksessä 22/2016-2017 (Riska) arvioitu teko, koska taklausta ei ollut tehty kyynärpää edellä. Lisäksi harkinnassa on otettu huomioon se, ettei Koivisto loukkaannu tilanteessa ja se, että Pitkäselle ei ole aiemmin määrätty pelikieltoa Liigan kurinpitomenettelyssä.
KIERRÄTYSVAPAITA
ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Tässä HPK:n kapteenisto alkavalle Liiga-kaudelle
- Kolminkertainen Stanley Cup -mestari sai valmennuspestin
- Kohti seuraavaa turnausta – tältä näyttää Nuorten Leijonien joukkue
- Suomalaisvalmentaja nimettiin NHL-huippupestiin
- KHL-valmentaja lataa tiukkaa tekstiä kohtelustaan NHL:ssä: ”Olen v*ttuuntunut”
- NHL-toimittaja: Connor McDavidin seuraava sopimus tulee yllättämään kaikki
- Kärpät liekehti Ruotsissa – ulkomaalaisvahvistus keräsi hurjat tehot
- Jatkaako tähtipakki Espoossa? Näin urheilupomo kommentoi MTV:lle
- Patrik Laineelta kova mielipide menneestä kaudesta MTV:lle: ”Olen tyytyväinen”
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- Jokerien maalitykki: Uusi seura
- Veli-Matti Savinainen saapui TPS:ään – teki heti yhden huomion
- Ilvekseltä karu tiedote
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- MTV Urheilu: Liiga-seuran harjoituksissa yllättävä näky – huippunimi mukana!
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Raati on puhunut: tässä NHL:n 20 parasta puolustajaa
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Liigan monivuotinen törkypelaaja ripustaa luistimet naulaan!
- Lähde: HIFK:n entinen supertähti lähtee NHL:stä!