IS: Jokereilla jälleen palkanmaksuvaikeuksia

© Kuva: Ilari Savonen

Jokerit on kahden edellisen kauden tapaan palkanmaksuvaikeuksissa. Ilta-Sanomien mukaan seuran rahaliikenne tökkii pahasti.

Jokerien toimitusjohtaja Jukka Kohonen vahvisti IS:n tiedot siitä, että pelaajapalkkoja on jäänyt rästiin.

– Rahaliikenteemme on jälleen ollut hetkittäin jumissa, totta. Seuran rahoittajilla riittää kyllä rahaa Venäjällä, mutta tosiaan näiden rahojen siirtäminen Suomeen aiheuttaa päänvaivaa. Tämän vuoksi pelaajien palkkoja on jäänyt maksamatta ajallaan, Kohonen kertoi IS:lle

– Kaikki palkat eivät ole olleet rästissä, mutta merkittävä osa kuitenkin, hän jatkoi.

Kohosen mukaan Jokerien pelaajat ovat suhtautuneet tilanteeseen ymmärtäväisesti.

– Olemme puhuneet pelaajille avoimesti maksuhaasteistamme, ja he ovat suhtautuneet niihin hienosti. Osalle pelaajista olemme laatineet maksuaikatauluja, ja jotkut ovat puolestaan oma-aloitteisesti ilmoittaneet valmiudestaan odottaa saataviaan pitempäänkin. Monilla ei ole ilmennyt akuuttia rahantarvetta.

Perjantaina Jokerit kohtaa Dynamo Moskovan, joka on helsinkiläisiä neljä pistettä edellä sarjataulukossa. Illan ottelu alkaa kello 19.30. Viasat ja verkkopalvelu Viaplay näyttävät ottelun suorana lähetyksenä kello 19.25 alkaen. Ottelun selostaa Tero Kainulainen.