Kevään MM-kisat ratkaisemassa onko Patrik Laine ykkösvaraus – ”Iso mahdollisuus”

TSN:n arvostettu kiekkotoimittaja Bob McKenzie on julkaissut tuoreita näkemyksiään tulevan kesän NHL-draftia ajatellen.
McKenzie uskoo, että Tapparan riveissä juuri mestaruuden voittanut ja pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi valittu Patrik Laine on lähestynyt kovasti Auston Matthewsiä ykkösvarauksen osalta.
Muutama McKenzien haastettelema scoutti on pitänyt myös sitä mahdollisena, että Laine saattaisi ohittaa Matthewsin ykköspaikalla, missä jenkkisentteriä on pidetty käytännössä koko kauden ajan.
McKenzien mukaan tulevat kevään MM-kisat saattavat hyvinkin ratkaista sen, kumpi kaksikosta onkaan lopulta ykkösvaraus.
– Saa nähdä miten käy. Se on iso mahdollisuus molemmille näyttää kykynsä tuollaisella tasolla, NHL-seuran scoutti oli sanonut McKenzielle.
Matthews nimettiin jo varhaisessa vaiheessa USA:n joukkueen mukaan Moskovassa ja Pietarissa pelattavia kisoja varten. Laine on myös ”ryhmässä mukana” Leijonien päävalmentajan Kari Jalosen mukaan. Jalonen puhui aikomuksista Ylelle.
Tällä hetkellä McKenzie pitää vielä Matthewsia omassa rankingissa ykkösvarauksena, Lainetta toisena ja Kärppien Jesse Puljujärveä kolmosvarauksena.
– En ole varma, että valitseeko kukaan näiden kolmen ohitse tai ajattelesiko jollain toisella tavalla, nimetön scoutti tuumasi.
Suomalaispuolustajaa Olli Juolevia McKenzie on viemässä noin sijalle seitsemäs.
Lauantaina NHL:ssä pidetään draft lottery, jossa kolmen ensimmäisen vuoron haltija selviää painotetun arvonnan kautta.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lehti: Tässä Jakub Vranan uusi joukkue!
- HIFK:n konkarihyökkääjä löysi uuden osoitteen!
- Aatos Koivu ällistyttää Pohjois-Amerikassa – NHL-superlupaukset jätettiin tylysti kakkoseksi!
- Raimo Helmisen SaiPa teki jälleen huiman tempun!
- Ennätystehot NHL:ssä – suomalainen jäämässä ilman sopimusta: ”Ei minkäänlaista kiinnostusta”
- Ilves kiinnitti NHL:ään varatun kanadalaishyökkääjän
- Pitsiturnaus avaa kiekkokauden – näin pelataan
- Liiga-seura teki järkälemäisen hankinnan
- NHL:n suomalaislupaus nousemassa isoon rooliin? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Tapparan MM-puolustajan sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!