Kaksinkertainen Stanley Cup -voittaja pelasi vielä syksyllä kaljaliigassa – ”Joimme erätauoilla olutta”

Washington Capitalsin hyökkääjä Mike Richards kiekkoili alkukaudella hieman erikoisemmassa kiekkosarjassa.
NHL-kauden alkaessa Richards oli työtön. Miestä syytettiin huumausaineiden hallussapidosta, ja Los Angeles Kings purki sopimuksen kesällä.
Richards ei kuitenkaan halunnut istua vain kotona sohvalla. Hän halusi jäähallille ja pelaamaan. Niinpä hyökkääjä päätyi pelaamaan samaan joukkueeseen pikkuveljensä Markin kanssa.
Richardsin synnyinkaupungissa Kenorissa pelataan Caseys Hockey Leagueta, jota kuvaillaan Washington Postissa kaljaliigaksi. Mike Richards oli Kenora Kings -nimisen joukkueen suurin tähti.
– Se oli hauskanpitoa jätkien kanssa. Luulen, että he nauttivat kun olin siellä. Minä nautin olosta heidän kanssaan, joimme erätauoilla olutta ja sen sellaista, Richards kertoi Washington Postille.
Kaksinkertainen Stanley Cup -voittaja on luontainen sentteri, mutta pelasi Kenora Kingsissä puolustajana. Richards sai joissain otteluissa hyväntahtoista kuittia pelaamisesta rupusarjassa.
– Tännekö päädyit? Takaisin Kenorassa pelaamassa kaljaliigaa, Richardsin kanssa lapsena samalla kadulla asunut Adam Wilson ilveili.
Richards vastasi takaisin tekemällä pelissä Trailer Park Boysia vastaan seitsemän maalia. Tähtipelaajaa vastaan ei aina ollut helppoa pelata.
– Miken pelatessa pakkina useimmat vitsit kuuluivat, että ’mitä aiot tehdä häntä vastaan 1-1-tilanteessa?’, Cullen Rob naureskeli.
30-vuotiaan Richardsin pelit Kenora Kingsissä kuitenkin loppuivat, sillä Washington Capitals teki tammikuun alussa miehen kanssa loppukauden mittaisen sopimuksen. Richardsin mukaan syksyn koppielämässä ei ole isoa eroa NHL:ään.
– Ollakseni rehellinen, tunnelma on samanlainen mutta supertähtien kanssa. Erona tupakointi ja oluen juonti erätauoilla, Richards kuvaili.
VEDONLYÖJÄ.COM
LYÖ VETOA AMMATTILAISTEN VIHJEILLÄ
- Saat ensimmäisen vihjeen ilmaiseksi koodilla “VALIOLIIGACOM“.
- Tilillesi lisätään ilmainen vihje.
- Voit ostaa lisää krediittejä koska tahansa!
- Jukurit-tähti Max Ellis: Uusi seura
- Yhdysvallat julkisti leiriryhmänsä jääkiekon olympiaturnaukseen – superlupaus jäi rannalle
- Kärpät julkisti kapteenistonsa – Leijonat-ikoni korvaa Marko Anttilan
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- MM-kisojen otteluohjelma julkistettiin – näin Leijonat pelaa
- Milan Lucic yrittää paluuta NHL:ään – tässä uusi seura
- Sopimus purettu! JYP-puolustaja vaihtaa maisemaa
- Kiekko-Espoolle isot tappiot – seura avasi syitä
- NHL-seuran ykköstykki siirtohuhuissa – tämä seura kiinnostunut
- SaiPa takoi huipputuloksen: ”Olemme hyvin tyytyväisiä”
- Ilvekseltä karu tiedote
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Raati on puhunut: tässä NHL:n 20 parasta puolustajaa
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- IL: Tällaista jättipalkkaa Liigan kärkimies nettoaa!
- Lehti: Tapparan NHL-mies lähtee – uusi joukkue selvisi!